Solucanların Üretim Alanından Kaçması Nasıl Engellenir?

Vermikompost (Solucan Gübresi) üretimi ilginç bir projedir. Eğer planlı bir şekilde yapılırsa, sonuçta elimizde besin değeri zengin, tamamiyle doğal bir gübre olacaktır. Ayrıca bu gübre sebze bahçemizde, çiçeklerimizde ve ev bitkilerimizde harikalar yaratacaktır. Kırmızı Kaliforniya solucanı beslemek ve bunun karşılığında vermikompost elde etmek zor bir faaliyet değildir. Fakat yeni başlayanlar için nadir de olsa, solucanların üretim alanından kaçmasını engellemek zorlu bir işlem olarak ortaya çıkabilir. Eğer sadece bir kaç solucan kaçmaya çalışıyorsa çok önemli değildir. Özellikle de üretim kutunuz henüz yeniyse yuvalarına ayak uydurmaya çalışıyor olmalılar. Fakat solucanların toplu olarak firar ettiğini görüyorsanız, acilen ele almanız gereken önemli bir problemle karşı karşıyasınız demektir.

Kırmızı Kaliforniya Solucanları Üretim Sahasını Terk Ediyorsa Yapmanız Gerekenler

Eğer solucanlar kaçmaya çalışıyorsa, yapılacak ilk iş üretim kutusundaki çevresel problemleri kontrol etmektir.

Solucanlar yeni yuvalarında rahat etmemiş olabilirler. Örneğin, bir bilgisayar kağıdını parçalayarak solucan kutusunda değerlendirmek iyi bir fikir olabilir. Fakat bu kağıdı beyazlatmak için kimyasal kullanılmış olabilir. Parçalanıp kompost içerisinde kullanıldığında solucanların kaçmasına sebep olabilir. Parçalanmış gazete kağıdı ya da beyazlatılmamış herhangi bir kağıt solucanların kaçmasına engel olabilir. Eğer kutuyu beyaz kağıtla çoktan doldurduysanız, bir kaç avuç kağıdı geri çıkarın ve parçalanmış gazete kağıdıyla değiştirin.

Solucanlar ayrıca çok ıslak bir ortamdan da kaçmayı deneyebilir. Solucanların bulunduğu ortam oldukça nemli olmalıdır, fakat yataktaki maddeyi elinizle sıktığınızda su damlamamalıdır. Eğer kağıtlar sıkışmışsa, solucanlar boğulabilir.

Eğer problem ıslak yataksa, yatağın bir bölümünü çıkarın ve yenisiyle değiştirin. Bu sayede yeni koyduğunuz madde yatağın ıslaklığını emecektir. Eğer yatakta su biriktiyse, kabın dibinden suyu akıtın, veya yeni nemli bir yatakla yeniden başlayın.

Eğer solucanları fazla besliyorsanız veya onlara marul, domates gibi sulu gıdaları çok fazla veriyorsanız, yatakları yeterince kuruyana kadar bu ürünlerin miktarını azaltmayı deneyebilirsiniz. Solucanlar ayrıca sürekliliği severler. Eğer yataklarında ya da verdiğiniz yiyeceklerde büyük değişiklikler yaparsanız, yine gitmeye çalışabilirler. Tahmin edebileceğiniz gibi, eğer onları beslemeyi unutursanız da kaçmak isterler.

Solucan Kutusundan Kaçış Nasıl Görülür?

Yeni bir solucan grubu yeni evlerine alışana kadar gezinmeye daha meyilli olabilir. Solucanlar biraz yarasa gibidirler; ışıktan korkarlar. İlk bir kaç gün sürekli ışık tutulması, solucanların yatağa tüneller kazmasına sebep olacaktır. Bu rahatsız olduklarını ve firar eğilimi taşıdıklarını gösterir.

Eğer solucanlar havalandırma deliklerinden kaçıyorlarsa, delikleri kaçmalarına engel olacak ama hava sirkülasyonuna da izin verecek naylon tıpalarla kapatabilirsiniz.

Kırmızı Kaliforniya solucanları için hazırladığınız kabın oldukça huzurlu olmasını sağlayın. Örneğin, kabı, solucanların araçların ya da ağır makinelerin titreşimlerini hissedebilecekleri bir yere koymayın ve solucanların gelişimini izlemek için kutuyu her saat başı açmayın.

Solucan gübresi üretimi için en iyi solucan cinsleri nelerdir?

Vermikompost, mutfak artıklarını kullanarak solucanlar yardımıyla toprağı zenginleştirmenin hızlı ve etkili bir yoludur. Kırmızı Kaliforniya solucanları, mutfak artıkları gibi organik maddeleri ayrıştırarak solucan gübresi dediğimiz yan ürünleri oluştururlar. Her ne kadar bunlar solucanların atıkları olsa da bitkiler için zengin hazinelerdir. Vermikompost, bitkiler için gerekli mineralleri geleneksel gübreye göre çok daha fazla içerir. Ayrıca bitkilerin sağlıklı gelişmesi için hastalıklara karşı direnç gösteren solucan salgısına (sölom sıvısına) sahiptir.

Her Toprak Solucanı Vermikompost Üretiminde Kullanılabilir mi?

Solucan gübresi üretimi için en iyi türler, Red Wigglers (Eisenia Foetida) ve Red Worms (Lumbricus Rubellus) cinsi olanlardır. Birbiri ile alakasız iki farklı cins olan Eisenia Foetida ve Lumbricus rubellus ülkemizde halk arasında kırmızı Kaliforniya solucanları olarak bilinmektedir. Aslında asıl kırmızı Kaliforniya solucanı, Eisenia Foetida cinsi olanlardır. Üreme açısından daha aktif ve üretim bakımından daha verimli olan kırmızı Kaliforniya solucanları (Eisenia Foetida), ülkemiz iklim şartları için de daha uygundur. Zaten ülkemizde faaliyet gösteren vermikültür tesisleri Eisenia Foetida cinsi solucanları tercih etmektedir.

Bu iki solucan türü gübre kutusu için mükemmeldirler. Çünkü bunlar yalın toprak yerine hayvan gübresi veya organik atık yığınlarını tercih ederler. Bakılmaları bu yüzden çok kolaydır. Organik bir yatakta, sebze artıkları ve kompost ile beslenen solucanlar, toprakta beslenenlere göre daha zengin bir gübre üretirler.

Bahçe toprağında kırmızı Kaliforniya solucanı bulamazsınız. Eğer daha önceden birileri tarafından serbest bırakılmışlarsa, onları yarı yanmış hayvan gübresi yakınlarında, çürüyen organik atıkların altında ve diğer organik ortamlarda bulabilirsiniz. Problem, onları tanıyabilmektir. Kırmızı Kaliforniya solucanları ile diğer solucanlar arasındaki farkı anlamak uzmanlık gerektirir. Bu yüzden en iyisi onları satın almaktır. Eğer yakınlarınızda kırmızı Kaliforniya solucanı satışı yapan bir yer yoksa İnternetten bulabilirsiniz. İyi ölçülerde bir solucan gübresi üretim kutusu yapmak için ihtiyacınız olan solucan sayısı 1000-10000 adettir.

Solucanlar ve vermikompost kutusu koku yapmaz. Bu yüzden solucanları yıl boyunca içeride tutabilirsiniz. Vermikompost, mutfak artıklarınızı değerlendirmenin mükemmel bir yoludur. Ayrıca çocuklarınız da solucan kutunuza yardım etmeyi çok seveceklerdir. Eğer solucan gübresi üretmek için doğru solucanları seçer ve düzenli bir şekilde beslerseniz, bitkileriniz için düzenli organik gübre sağlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir