Solucanların Solucan Kabından Kaçmasının Nedenleri Nelerdir?

solucan-besleme-kabiKırmızı kaliforniya solucanları ile solucan gübresi üretmek zevkli ve kolay bir iştir aslında, fakat bu işe yeni başlayanların karşılaşabileceği bir sorunda solucanların solucan kabından kaçma girişimleridir. Şimdi bunların sebeplerini ve çözümlerini anlatmaya çalışacağız.

Solucanları yeni edindiniz ve ilk hafta bazıları kaçma girişiminde bulunuyorsa bu fazla sıkıntı yaratacak bir durum değildir, sadece yeni ortamlarına alışmaya çalışıyorlardır. Fakat kırmızı kaliforniya solucanlarının hepsi kaçma girişiminde bulunuyorsa işte bu durum ciddi ve acilen çözüm bulmanız gereken bir sorun olarak karşınıza çıkabilir. Solucanların besleme kabından kaçma girişiminde bulunmalarının en önemli sebebi onlara vermiş olduğunuz mamanın zararlı etkilerinden kaynaklanabilir, yani vermiş olduğunuz organik atık daha çürümeye başlamamış yada asit içeren bir atık ise bundan dolayı solucanlar bulunduğu ortamdan kaçmak isteyebilir. Solucanları beslediğiniz mamanın fermente olması, yani çürümeye başlamış halde verilmesi önem arz etmektedir. Ayrıca solucanlara verdiğiniz organik atığın salgılamış olduğu aşırı ıslaklık sebebiyle de solucanlar bulundukları kaptan kaçmak isteyebilir. Solucanların bulunduğu ortam nemli olmalıdır, fakat mamayı elinizle sıktığınızda su damlamaması gerekir. Fazla nemli ortamda solucanlar boğulabilir ve bu yüzden kaçmak isteyebilirler. Bu durumda acilen solucan kabınızın yatağını değiştirmeli yada solucan yatağınıza gazete kağıdı yada karton ilave ederek aşırı ıslaklığı almak gerekir.

Solucanları ilk aldığınız zaman yerlerine alışana kadar biraz fazla hareket edebilirler ve sizde onları sık sık karıştırarak rahatsız ederseniz yine kaçma girişiminde bulunabilirler. Hobi tarzında solucan kaplarından solucanların kaçabileceği yer; havalandırma delikleri olacaktır, fakat buralardan kaçma eğilimini engellemek için oralara sineklik tarzı ince tül ile hava almalarını engellemeyecek şekilde kapatabilir ve buna engel olabilirsiniz. Ayrıca solucanlar ışıktan korktukları için ilk birkaç gün sürekli ışık tutulmamalı ve rahatsız edilmemelidirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir