Solucan Gübresinin Faydaları Nelerdir ve Nasıl kullanılır?

Solucan Gübresinin Faydaları nelerdir?

Solucan gübresi insanlar tarafından bilinen en zengin doğal gübredir. Solucan gübresi kullanımı, olağanüstü besin durumu ve mikrobiyal aktivitesi nedeniyle son zamanlarda artmaktadır. Solucan gübresi, bitkiler için birçok yararlı bakteriler, enzimler içerir. Solucan gübresi suda çözünür bitki besinleri açısından zengindir. Solucan gübresi bitki beslenmeyle ilişkili bozuklukların azaltılmasındaki önemi sayesinde daha iyi kalite parametreleri ile pazarlanabilir meyve verimini arttırmaktadır. Solucan gübresi kullanılarak hasat edilen meyveler daha serttir ve çekici bir renge sahiptir. Saf bir çorba kaşığı kadar solucan gübresi iki aydan fazla bir süre ile saksı bitkisi beslemek için yeterli organik bitki besinleri sağlar. Solucan gübresi, bitki büyümesini piyasadaki diğer doğal ürünlere göre daha fazla uyarır. Solucan gübresi bitkiler tarafından kolayca ve hemen emilir, ancak solucan gübresi sadece bitki büyümesini teşvik etmez aynı zamanda toprağın su tutma yeteneğini de artırır ve hatta kök çürümesi gibi kök hastalıklarını da önler. Solucan gübresi bütün bitkilerde kullanılabilir. Solucan gübresi, topraktan toksinleri ve zararlı mantarları ve bakterileri çıkarır. Solucan gübresi bu nedenle bitki hastalıklarıyla savaşma kabiliyetine sahiptir.

Solucan gübresi, ağır metalleri tamir etme yeteneğine sahiptir. Bitkilerin kimyasal bileşikleri ihtiyaç duyduklarından daha fazla emmesini engeller. Bu bileşikler, daha sonra bitkiler onlara ihtiyaç duyduklarında daha sonra serbest bırakılabilir. Solucan gübresi, bitkilerin pH seviyelerinin çok yüksek veya çok düşük olduğu toprakta büyümesine yardımcı olan bir bariyer görevi görür. Bitkilerin topraktaki besin maddelerini emmesini imkansız kılan aşırı pH seviyelerini önlerler. Solucan gübresindeki hümik asit çok düşük konsantrasyonlarda bile bitki büyümesini teşvik eder. Hümik asit, herhangi bir normal mineral besin maddesi üzerinde ve üzerinde bitki tarafından kolayca emilebildiği iyonik olarak dağılmış bir halde bulunur. Hümik asit de topraktaki mikro flora popülasyonlarının gelişimini uyarır. Solucan gübresi topraktaki asit oluşturan karbonu azaltır ve bitkinin kolayca kullanabileceği bir durumda azot seviyelerini arttırır.

Solucan gübresi en kaliteli organik gübredir. Solucan gübresindeki en önemli faktör mikrobiyal bir gübre olmasıdır. Yapılan araştırmalar, solucan gübresindeki mikrobiyal aktivitenin toprağa göre 10 ila 20 kat daha yüksek olduğunu gösteriyor. Solucan gübresi, seralar veya ev bitkileri için olduğu kadar bahçecilik ve çiftçilik için de en iyi gübredir. Bitkilerin hızlı ve güçlü gelişmesini sağlar. Solucan gübresi aynı zamanda bir toprak düzenleyici olduğu için uzun vadede, çok daha ucuz ve çok daha iyidir.

Solucan Gübresi nasıl kullanılır?

Solucan gübresi mükemmel bir çimlenme karışımı olarak kum ile % 20 ila %30 Solucan gübresi kullanın. Ayrıca, diğer bitki besinlerini eklemeniz gerekmeksizin, yaklaşık üç ay boyunca sürekli ve gür büyümeyi sağlayacaktır. Solucan gübresi bitkiye kullanılacağı zaman, tabanının etrafını hafifçe kazın ve serpiniz ardından su ekleyin. Ayrıca bir yayıcı ile büyük bir ölçekte serpilebilir.

Solucan gübresi kolayca suyla karıştırılabilir. Solucan gübresi çayı yapılarak kullanılabilir. Solucan gübresi böceklerle mücadelede de yardımcı olur. Yüzlerce yıldır, solucanların, bitki büyümesini iyileştirmenin ve bitki verimini arttırmanın en iyi yolu olduğunu biliyoruz. Solucan gübresi, doğanın harika bir ürünüdür. Yani toprağınızı ve bitkilerinizi önemsiyorsanız, solucan gübresi kullanmanızı öneriyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir