Solucan Gübresi Üretiminde Kompost Nasıl Hazırlanır?

Solucan gübresi üretiminde solucanları beslemek amacıyla kullanılacak olan kompost hazırlama aşamasında organik atıklar çeşitlerine göre belirli işlemlerden geçirilmek zorundadır. Büyük baş hayvan gübresi toplandıktan hemen sonra fermente işlemine geçilebilir. Fakat taze hayvan gübresi solucanlara zarar verecek derecede asidik yapıya sahip olduğu için seperatör yardımıyla sıvı kısmı ayrıştırılır. Büyük baş taze hayvan gübresindeki asidik ortama neden olan şey; hayvanların dışkısı değil, sıvı kısımdır ve ayrıştırma işleminde gübreden ayrıştırılan kısım budur.

Solucan gübresi üretimi için Kompost yapımında kullanılacak ahır gübresi, halk arasında bilinen yanmış hayvan gübresi değildir. Yanmış hayvan gübresi; yığınlar halinde toplanıp kaderine terk edilmiş ve uzun süre güneş ve yağmur altında kalmış ahır gübresidir. Eğer taze hayvan gübresini yığınlar halinde toplayıp uzun süre kendi haline bırakırsanız toprak solucanları, böcekler ve milyonlarca organizma tarafından istilaya uğrar. Bu organizmalar zamanla gübrenin içinde bulunan tüm faydalı bitki besin elemanlarını tüketir. Yanmış hayvan gübresi bakteriler tarafından tüketilmiş ve artık solucanları besleme özelliğini yitirmiştir.

Seperatörden geçtikten sonra uygun koşullar sağlanarak fermente edilmiş hayvan gübresi içerik olarak oldukça zengin elemanlar içerdiği için organik gübre olarak tarımda kullanılmaktadır. Artık pek çok büyük baş hayvan çiftliği hayvan gübresini faydalı bir şekilde geri dönüştürmek için seperasyon sistemi kullanmaktadır. Böylece doğal bir atık olan hayvan gübresi faydalı bir şekilde bertaraf edilerek solucan maması yada doğrudan organik gübre olarak değerlendiriliyor. Ahır gübresi seperatör ile ayrıştırma yapılmadan bazı uygulamalar ile doğal olarak fermente edilebilir. Fakat en üst seviyede fayda elde etmek için separasyon işlemi tavsiye edilmektedir.

solucan-gubresi-kompostKırmızı Kaliforniya solucanı yetiştiren büyük işletmelerin neredeyse çoğunda kompost hazırlamak için ham madde olarak fermente edilmiş hayvan gübresi kullanılır. Buna belli oranlarda diğer organik atıklar ilave edilir ve elde edilen karışım gereken nem oranı sağlandıktan sonra solucanlara ikram edilir. Hayvan gübresi ağırlıklı kompost hazırlamak için en çok tercih edilen diğer materyaller ise, saman ve çay posasıdır. Çevrenizde kafe, kahvehane veya çay ocağı işleten esnafa rica ederek çay posasını biriktirmeleri için kaplar bırakırsanız zaten kısa sürede para bile ödemeden yüzlerce kilo çay posası elde edebilirsiniz. Topladığınız çay posasını %15-20 gibi bir oranda fermente hayvan gübresi ile karıştırmanız durumunda, başka bir ilave yapmaya gerek kalmadan çalışkan solucan dostlarınıza sunabilirsiniz. Bu en basit haliyle kırmızı Kaliforniya solucanlarına sunulan kompost çeşitlerinden biridir ve afiyetle tüketip sizin için çalışacaklarına emin olabilirsiniz. Eğer kompost karışımınız biraz daha zengin olsun istiyorsanız tabi ki içine organik olmak şartıyla çeşitli evsel veya endüstriyel atıklar ilave yapabilirsiniz.

Sanayi atıkları; kağıt, karton, lokanta, bağ-bahçe, ince ağaç talaşı veya çay posası gibi organik olan her türlü atık belli aşamalardan geçirilerek kompost içinde kullanılabilir. Örneğin; kağıt ve kartonu ince ince kıymanız ve belli bir nem verdikten sonra kompost içine karıştırmanız gerekir. Bahçe atıklarına örnek olarak biçtiğiniz çimleri veya ağaçlardan dökülen yaprakları verebiliriz. Bunlarda organik atık sınıfında yer aldıkları için kompost içerisine belli oranlarda katılarak kompost kalitesi arttırılabilir. Aynı şekilde organik atık sınıfında olan ve asidik bir yapıya sahip olmayan tüm evsel atıklar kompost içinde yer alabilir. Bunlara sebze/meyve, fındık/fıstık kabukları, lahana, marul gibi bitkilerin atıkları örnek verilebilir. Kompost içine katılan çimler, bitki yaprakları, sebze meyve kalıntıları, ince talaş veya kağıt karton kıyımları belli bir süre sonra nemden dolayı çürümeye yüz tutmuş (fermente) bir yapıya bürünecek ve solucanlar bunları tüketebilecektir.

Burada dikkat etmeniz gereken tek şey, narenciye gibi asidik yapıda olan meyve ve sebze atıklarını kesinlikle kullanmamanız gerektiğidir. Karpuz ve kavun gibi aşırı sulu bitkisel atıklar kullanırken bunların sulu kısmını ayırmanız ve belli oranda kıymanız gerekebilir. Karpuz kavun gibi meyveler daha çok su ağırlıklı oldukları için bütün olarak kompost içine dahil edildiklerinde solucan teleflerine sebep olmaktadır. Solucan gübresi üretiminde kompost hazırlarken dikkat etmeniz gereken diğer nokta; kümes hayvanlarının dışkısında solucanlar için öldürücü derecede zararlı olan amonyak olduğudur. Bu değer 0.5 mg/g oranına düşürülmediği sürece diğer organik atıklar ile karıştırılmak suretiyle olsa bile kompost içinde kullanılmaz. Kompost hazırlama aşamasında kimyasal ve asidik yapıya sahip olan atıklar yer almadığı sürece, kompost nem/ısı seviyesini ortalama değerde tutarsanız kırmızı Kaliforniya solucanları sizin için keyifle çalışmaya devam eder.

185 Yorum

  1. Merhaba, yurt dışında kullanıldığını biliyoruz, ancak bu konuda tecrübemiz olmadığı için nasıl fermente edilmesi gerektiği konusunda bir fikrimiz yok.

 1. Merhaba İnek dışkısı alındığında o dışkıya ineğin idrarı da karışırsa idrardaki asidin zararı olur mu?

  1. Merhaba, eğer taze inek gübresini solucanlara fermente etmeden verirseniz tabi ki zararı olur. Zaten 40 günlük fermente işlemi uygulandığında asidik yapıyı bertaraf etmiş oluyorsunuz.

 2. Merhaba, bu işe yeni başlayacağım, büyükbaş hayvan gübresini hiçbir işlemden geçirmeyerek (seperatör imkanım yok) 3 ay boyunca üzerini poşet ile kapatarak bekletip ondan sonra da solucanlara vermek istiyorum, sizce bunda yanlış olan birşey var mı? Birde büyükbaş hayvan gübresiyle tavuk gübresi karışık olarak vermek istesem hangi işlemi yapmak zorundayım. Şimdiden çok teşekkür ederim.

  1. Merhaba, taze hayvan gübresi mümkünse kapalı alanda beton zeminde, mümkün değilse altına naylon serilerek uzun yığınlar yapılarak fermente edilir. Yığınlar 4-5 günde bir karıştırılmak zorundadır. Fermente işlemi iklim koşullarına göre farklılık gösterebilir, ancak ortalama 40 gündür. Tavuk gübresinde solucanlara zarar verecek derecede amonyak var. Biz hiç kullanmadık. Eğer iyi fermente edilmez ve karışım miktarı iyi ayarlanmaz ise tavuk gübresi solucanları öldürür. Kullanmanızı tavsiye etmiyorum.

 3. Merhaba, ben bu işe yeni başladım. İki gün önce solucanlar geldi. Bir kaç sorum olacak. Mama olarak sadece çay posası ve evsel atık (marul, lahana) hazırlasak olur mu. İlla sığır gübresi olması gerekir mi. Birde solucanları hazırlamış olduğumuz kabın içinde göndermiş olduğunuz tül parçası ile koyduk. Solucanların çoğu kenarlarda duruyor. Nem verdik ve ortaya biraz çay posası, çürümüş yeşil fasulye koyduk, fakat kenarlardan ayrılmıyorlar. Hepsi kenarlarda üst üste. yanlış giden nedir?

  1. Merhaba Gülay hanım, solucanları kargo ile gönderirken tül içine sarmamızın sebebi bulundukları plastik kabın hava deliklerinden firar etmelerini engellemek. Yolda çok sarsıntı yaşadıkları için stres yapıyorlar. Bu yüzden kaptan kaçmaya çalışıyorlar. Artık tüle ihtiyaç olmadığı için lütfen onu besleme kabından alın.

   Solucanların normal şartlarda kompost içine yayılması lazım, ancak siz nem verdiğinizi belirtmişsiniz. Muhtemelen biraz fazla nem vermiş olmalısınız ki boğulmaktan kurtulmak için kenarlara sığınmışlar. Ayrıca 1.000 adet solucan beslemek için kesinlikle sığır gübresine gerek yok. Evsel atıklar ve çay posası fazlasıyla işinizi görecektir.

   Hazırlayacağınız mama içindeki çay posası oranı %50’den aşağı olmasın. Çay posası hava alacak bir kapta 4-5 gün bekletildikten sonra solucanlara verilebilir. Evsel yeşil atıklarınızı ayrı bir kapta yemeklik soğan boyutunda doğrayıp 2 gün bekletmeniz yeterli. Önce evsel atıkları solucan kabınıza koyun sonra üzerine 3 parmak kadar çay posası ilave edin. Böylece yeşil atıklar altta kalacağı için sinek ve koku oluşmaz. Sorun devam ederse telefon ile bize ulaşmaktan çekinmeyin lütfen.

   1. Merhaba bende 1000 adet solucan var ben tezegi toz haline getirdim ve onu nemlendirdim üstünü laylonla kapattım haftada 1 kere karıştırıyorum fermantasyon gerçekleşirmi bide ben çay fosası Vb yeşillikleri en son 1 hafta kala verecem bi sıkıntı olurmu

    1. Merhaba, uzun süre özellikle toprakta beklemiş hayvan gübresini, solucanlar için besin değeri olmadığı ve azot karbon dengesinin düştüğü için tavsiye etmiyoruz.

 4. Merhaba, ben bu işe 5 ay kadar önce başladım. 1 m x 2 m boyutunda tankın içine 60 bin adet solucan koydum. Çay posası ve en az 1 yıl beklemiş hayvan gübresini su ile karıştırıp çamur haline gelince solucanlara verdim. Yaz ayında kuruduğu için üzerine su ilave ettim, ama bir türlü randıman alamadım. Ne yapmalıyım? Teşekkürler şimdiden.

   1. Üstadım merhabalar,
    Bende bu işe yeni başladım ve sizin örnekte bahsettiğiniz gibi IBC tankın tepesini keserek içine yerleştirip başladım.
    Yalnız bu işe davet eden 2-3 yıl tecrübeli arkadaşlar bu tanka 10.000 az gelir 25-30.000 adet koyulmalı ve başlanır dediler. İnternetten izlediğim videolarda da yaklaşık 1-1.2 metrekare gibi alana 33.000 solucan koyuyorlardı. Sebebi de 10.000 az gelir solucanlar birbirine uzak durmasın üremesi yavaş olur dediler. Bu sayının üremeye etkisi nedir? Ve hakikaten 10.000 mi olmalı? Yeter mi?
    Saygılar.

    1. Merhaba, biz ilk etapta 10 bin tavsiye ediyoruz. Yaptığımız denemelerde en iyi verimi bu şekilde elde ettik. Fakat 1 m2’de 50 bine kadar solucan barınabilir.

 5. Merhaba,

  Solucanlara mama olarak kullanacağımız taze sığır gübresini olgunlaştırma aşamasında, azot kaybını önlemek için Kalsiyum Fosfat (jips) içeren Triple Fosfat gübresi 1 tona 15 kg gibi öneriliyor. Karışımın içeriği ve solucanların sağlığı açısından bir sakınca var mıdır ? Teşekkürler.

  1. Merhaba, Triple süper fosfat kimyevi gübredir. Bu tür kimyevi maddeleri %100 organik solucan gübresi ile aynı alanda depolamak bile etik değildir. Ayrıca Tarım bakanlığı organik esaslarına uygun üretilmek zorunda olan solucan gübresine veya solucanları beslemek için hazırlanan mamaya organik maddeler dışından herhangi bir kimyasal karıştırmak suçtur. Eğer böyle bir girişimde bulunursanız çok ciddi yaptırımlar ile karşılaşırsınız.

 6. Merhaba ben solucan gübresi işine girmek istiyorum. Mama olarak küçük baş hayvan gübresi kullanmada bir sakınca var mı? İlginiz için teşekkür ederim.

  1. Merhaba, kullanabilirsiniz,ancak nasıl ne kadar süre fermente edileceği konusunda bir fikrimiz yok.

 7. İyi günler
  Ben uzun zamandır solucan gübresini araştırıyorum, araştırmalarımda aklıma takılan sorulardan birisi fermentasyon işlemi. Her üretici farklı işlem uyguluyor. Bir üretici bu fermentasyon işlemini hayvan gübresini ve diğer yiyecekleri genelde çürümüş meyveleri su ile bir kaç gün yıkayarak yapıyor. Bu uygulama doğru mu? Herhangi bir faydası veya zararı var mıdır? Birde bu meyveler illa çürümüş mü olmalı, yoksa sağlam meyve mi olmalı ve bu yiyecekleri parçalayıp mı verelim yoksa bütün mü atmalıyız.
  Yardımınız için teşekkürler.

  1. Merhaba, ticari üretimde taze sığır gübresi ile bitkisel atıklar karıştırılıp en az 40 gün fermente edilir. Bu sürede asidik yapı zaman bertaraf olduğu için yıkama işlemine gerek yok. Ayrıca bitkisel atıkların taze yada bayat olması veya parça yada bütün olması hiç önemli değil. Çünkü kırk gün içinde o bitkisel atıklar çamur kıvamına gelecek.

 8. Merhabalar,

  Öncelikle bilgilendirme için teşekkür ederim.
  Ben solucan gübresi üretiminine başlamak istiyorum. Sizden ricam kompost hazırlama sürecini sırasıyla anlatmanız.
  1- büyük baş hayvan gübresi mutlaka seperatörden geçirilmiş olması gerekir mi?
  2-Eğer hayvan gübresi seperatörden geçirilmemiş, dinlenmemiş taze gübre, sulu olarak evsel atıklar, odunsu bitki ve yapraklar ile karıştırılarak 40 gün boyunca fermente işlemi olabilir mi? Bu şekilde uygun bir mama olur mu?

  Sağlıklı ve doğru bir kompost sürecini açıklar mısınız?
  Şimdiden sizlere aydınlatıcı bilgileriniz için teşekkür edrim.

 9. Merhaba, ben bu işe yeni başlayacağım ve bir sorum olacak. Solucanlara mamayı verirken toprakta koyacak mıyız, yani toprakla karıştırıp mı, vereceğiz yoksa sadece hayvan dışkısı ve ev atıkları falan mı? Yardımcı olursanız sevinirim.

 10. Kolay gelsin. Solucanlara mama olarak sadece çay posası ve meyve atıkları versek olur mu? Ayrıca çay posasını direk verebilir miyiz yoksa bazı aşamalardan mı geçmesi gerekir? Şimdiden teşekkürler.

  1. Selam, çay posası 15 gün nemli olarak bekletildikten sonra harika bir solucan mamasına dönüşür. Biraz yağlanır, hatta küflenir ve tam kıvamına gelmiş olur.

 11. Merhabalar, bu işi eşimle öncelikle evde başlamaya karar verdik. Kafamdaki soruların çoğunu cevapladım ama takıldığım konular var.
  1-Evsel atıkları 3-4 gün beklettikten sonra solucanlara verirken ezmek gerekir m? o haliyle verebilir miyiz?
  2-Mesela ilk günkü muz kabuğu ile 4. günün muz kabuğunu aynı ortama alıp, solucanlara verebilir miyiz. Sonuçta 4. günün muzu fermente olmaz sanırım. (çok mu detay bilmiyorum ama)
  3-Birde kahve telvesini biriktirirken illaki kuruyacaktır. Bu sorun olur mu, diğer sebzelerle verirken nem versek olur mu? Kahve telvesini biriktirirken nasıl muhafaza edelim?
  4-Çay posası biriktirirken en fazla ne kadar bekletilir? Daha solucanları almadık. Ayrıca çay posası kendi nemi ile mi bekletilecek. Nasıl muhafaza edelim?
  Teşekkürler…

  1. Merhaba,
   1) Gerekmez. Örneğin çürümüş bir elmayı ortadan ikiye bölüp verebilirsiniz.
   2) Ucuz plastik kap satan bir yerden 3 tane 20 litrelik kap satın alarak bu sorunu bertaraf edebilirsiniz. Hatta büyük yoğurt kovaları bile iş görür. Her 3 günde bir çıkan atıkları bir kaba koyarsınız. Zaten 9 gün sonunda ilk kova boşa çıkacak.
   3) Kahve telvesini çay posası ile aynı kaba dökebilirsiniz.
   4) Çay posası 2 ay beklese bile bir şey olmaz. %80 nemli bir şekilde 10-15 gün fermente edilmesi uygundur. Biraz küflenebilir, hiç sorun değil. Solucanlar bunu istiyor zaten. Çay posasını plastik kaplarda, hatta poşet içinde ağzı açık şekilde bekletmelisiniz. Posayı elinize alın ve sıkın, eğer su çıkıyor ama damlamıyor ise nem oranı iyidir.

 12. Merhaba ben 10 bin solucan ile üretime başlamak istiyorum sorularım şunlar,

  1. Solucanlara hayvan gübresi vermeden sadece çay çöpü ile beslenebildiğini okudum, bunu zaman olarak sürekli uygulayabilir miyim?

  2. Hayvan gübresi taze derken hayvanın altından aldıktan sonra hemen gerekli karışımları yapmak zorunda mıyım, yani bir süre birikmesini bekleyebilir miyim? Şimdiden teşekkürler.

  1. Merhaba,

   1. 15 gün %80 nemli bir şekilde bekletilmiş çay posası harika bir mama olur. Zaman kısıtlaması yok, sürekli çay posası kullanmak hiçbir soruna neden olmaz. Gübre kalitesini biraz daha arttırmak için en azından evsel atıkları çay posasına gömmeniz iyi olur.

   2. İdeal süre 15 gün, en fazla 1 ay beklemiş olsun.

 13. Selamlar solucan kabına mama olarak sadece çay posası konulabilir mi? Deneyen ve sonuç alan var mı acaba?

  1. Selam, bu konuda defalarca AR-GE çalışması yaptık. Süre sınırlaması olmadan %100 çay posası ile solucan beslenebilir.

 14. Araştırmalarıma göre fermente olayını bazı kişiler en az 3 ay diye belirtmiş, siz 40 demişsiniz, arada dağlar kadar fark var doğrusu nedir.
  10 bin solucana ayda kaç kilo mama gerekmektedir. Teşekkürler.

  1. Fermente süreci, ısı, nem ve materyalin cinsine göre ciddi farklılık gösterir. Evsel atıklar 7 günde, çay posası 15 günde, sığır gübresi 40-60 günde, ağaç talaşı ise 4 ayda fermente olur. Ayrıca mevsim koşulları da önemli. Yazın evsel atıklar 3 günde fermente olurken, kışın 15 günü bulabilir. 150-180 kg.

 15. Deneme amaçlı olarak evde biriktirdiğim mutfak atıklarının (1 hafta bekletilmiş ) üzerine 3 cm kadar kahvehaneden çay posası koyarak içerisine 100 adet solucan bıraktım. Ertesi gün neredeyse tamamının ortamdan kaçarak telef olduğunu gördüm:( Kalanlar da çok hareketsiz şekilde duruyorlardı. Acaba nerede hata yapmış olabilirim? teşekkürler.

  1. Çay posası 15 gün nemli olarak beklemek zorunda, eğer taze verilirse solucanlar kaçar veya ölür.

   1. Merhaba çay posasını 15 gün nemli kapalı alanda bekletip soucanlara verdim bir zararı olur mu bir de aşırı derecede koku yaptı çay posası

 16. Selamlar , mama karışımında tavuk gübresinin faydası olur mu yada solucanlara herhangi bir zararı olur mu?

  1. Selam, aşırı amonyak salgılıyor, eğer iyi fermente edemez veya fazla kaçırırsanız solucanlar ölür.

 17. Cevaplarınız için teşekkürler bir mahsuru yoksa siz bu kadar bilgiyi nereden bildiğinizi sormak istiyorum. Sizde bu işimi yapıyorsunuz. Açıkçası sadece çay çöpü ile mama olayında tedirginim siz bunları deneyerek mi söylüyorsunuz. Teşekkürler.

  1. Bu işte 3 yıllık tecrübemiz var. Eğer deneme yapmasak bu kadar emin konuşmam.

 18. Merhaba,

  Merak ettiğim bir konu var. 10.000 solucanın ayda ortalama 150-180 kg mama yediğini okudum.

  Peki bu mamayı büyükbaş hayvan gübresi agirlikli hazırlamak istiyorum. Bu kompostu hazırlarken, materyallerin oranı nedir. Mesela 100 kg bir hayvan gübresi kullandigimda bunun icine maksimum ne kadar diğer evsel atık kullanabilirim.

  1. Merhaba, karışımı orantılı yapmak zorunda değilsiniz. Elde ne varsa değerlendirin. %70 hayvan gübresi, %30 bitkisel atık ideal orandır.

 19. Selamlar… Öncelikle bu konuya vakit ayırdığınız için teşekkür ediyorum. solucan gübresi üretimini araştırma aşamasındayım. Amacım üst düzey kaliteli gübre üretmek. Sorum şu yaz aylarında çim, sonbaharda çınar yaprağı temin etme durumum var bol miktarda. Çınar yaprağının gübre yapımında kullanıldığını duymuştum. Bunun fermentesi nasıl yapılır. Birde azot, fosfor zengini yarasa gübresinden kompost yapılır mı. Farklı bir fikir çıkar mı bundan. Yarasa gübresi yüzyıllardır fermente oluyor biliyorsunuz. Üstelik çokta nemli. İçinde asidik maddeler var mı bilmiyorum. K.maraştan saygılar…

  1. Merhaba, çim ve çınar yaprağı kompost yapımında kullanılır. Bitkisel atıkları taze hayvan gübresi ile karıştırıp 60 gün fermente edebilirsiniz. Oran olarak, %50 taze hayvan gübresi, %50 bitkisel atık olabilir. Eğer yeteri kadar bitkisel atık yoksa, taze hayvan gübresi %70 olabilir. Yarasa gübresi konusunda tecrübemiz yok. Sizi yanıltmak istemem.

 20. İyi günler,
  Çay posası 15 günde, ağaç talaşı 4 ayda fermente olur demişsiniz, mamanın içerisine karıştırıp verdiğimizde solucanlar çayı 15 gün, talaşı 4 ay sonra mı yemeye başlar?

  Seperatörden geçmiş gübreyi yakmasak bile ince bir şekilde serip arada karıştırarak kullanıma hazır hale getirebileceğimizi söylemişti birisi. Ancak serdiğimiz gübrenin üst kısımlarında küfler oluştuğunu gördük, böyle bir durumla karşılaştınız mı, oluşan küfün bir zararı var mıdır sizce?

  1. Çay posası ile ağaç talaşı ayrı fermente edilir.

   Seperatörden geçmiş gübre 2 ay fermente edilir. İnce olarak serilmez. 40-50 cm yüksekliğinde uzun namlular yapılır. 4 günde bir karıştırılır. Küften bir zarar gelmez.

 21. Merhaba biz bu işe yeni başlayacağız 200 m2 bir çadır da altı beton zemin 500.000 solucan beslemeyi düşünüyoruz. Betonu attık üzerine uzun yığınlar şeklinde Taze Hayvan gübresini serdik şuan karıştırma yapması için bir makine yapıyoruz. Benim sormak istediğim her 3-4 günde karışım yapıp 40 günün sonunda gübre yansa da, yanmasa da fermente olmuş olur mu? İçine diğer organik atıkları da ekleyip öyle karıştırma yapacağız.
  Gübrenin kaliteli bir şekilde hazır oluğuna nasıl emin olabiliriz. Kırıkkale de yapacağız bu işi.

  1. Merhaba, 4 günde bir karıştırmak yeterli. Kompost içine katılacak bitkisel atıklar fermente sürecini değiştirir. Ayrıca mevsim koşulları da önemli. En kötü koşullarda bile 3-4 ayda fermente olur. Bir miktar alıp solucanlara verin. Eğer saldırıyorlarsa sorun yoktur.

 22. Merhaba, yaklaşık 3 ay öncesinde 120 kadar solucan edindim. Sadece çay posası ile besliyorum. Çay posalarını bir yerde bir hafta kadar bekletip bir avuç kadar haftada 1 sefer solucanlara veriyorum. Ancak sayıları artmıyor. Öldüklerini de anlayamıyorum. Nerede hata yaptığımı bir türlü bulamıyorum. Yardımcı olursanız sevinirim.

  1. Merhaba, çay posasını 15 gün nemli bir şekilde bekletip verseniz daha iyi olur. Ayrıca evsel atıklar ve karton parçaları besin olarak zengin olduğu için üremelerini tetikliyor

 23. Merhaba, ben solucan almak istiyorum bunların yatak yani kutuya koyacağım ilk malzemeler kompost deniliyor galiba, neler olmalı yani plastik kabın içine solucanın eklemeden önce neler koymalıyım sırası ile bilgi verir misiniz teşekkürler.

  1. Merhaba, biz solucanları kompost ve yatak malzemesi ile birlikte gönderiyoruz. Geldikleri gibi doğrudan besleme kabına koymanız yeterli.

 24. Merhaba ben bu işi araştırma aşamasındayım. Benim aklıma şu husus takıldı; yazılarınızda komposta toprak yada kompost malzemesi dışında bir şey karışmamasına dikkat edilmeli, aksi halde zararlı hayvanlar veya diğer solucanlar gübre içindeki faydalı besinleri tüketir tarzında bir yazı okumuştum. Sonuçta hayvan gübresi açıkta kalırsa sinek gibi böcekleri çekebilir ve buda doğası gereği içerisine yumurta bırakabilir. Bunun sonucunda yavrular kompost içerisindeki kıymetli besinleri tüketebilirler. Biz bu kompostun hava ile temasını kessek (bir muşamba ile örtmek olabilir) kompostta yine aynı verimi alabilir miyiz?

  1. Merhaba, biz kompostun kapalı alanda fermente edilmesinden yanayız, ancak böyle bir imkan yoksa altına naylon serip açık alanda yapabilirsiniz. Ayrıca üstünü naylon ile kapatıp sadece belirli bölgelere hava delikleri açmanız uygundur.

 25. Hocam bizim seperatör alma imkanımız Yok seperatörsüz fermente etme yöntemi var demişsiniz. Yanmış gübrede pek tavsiye edilmiyor. Seperatör olmadan en verimli şekilde, mineralleri fakirleştirme den solucanlar için en uygun nasıl fermente edebiliriz?

 26. İyi günler solucan alarak gübre üretimi işine başlamayı ve geliştirmeyi düşünüyorum.

  1- Kompost hazırlarken 40-60 günlük bir periyotta 4 farklı zamanda başlanan yığınlar ile üretim düşünüyorum. Hazırlanmış olan kompostun bekleme süresi ne kadar?
  2- Kompostların fermente sürecini büyük uzun 60-50-150 boyutlarda plastik varillerde üstü açık bir şekilde tentenin altında bahçede hazırlamayı düşünüyorum. Sadece üstü açık olması yeterli mi? Varilin içinde karıştırma yapmam yeterli olur mu? Varillerin yanlarından veya altından hava deliği açmak gerekir mi?
  3- Seperatörden geçirilmemiş hayvan gübresini süzerek belirtiğim varillerde fermente edebilir miyim? Ekstra yapmam gereken bir işlem var mıdır.
  4- Hayvan gübresi fermantasyonu sırasında diğer bitkiSEL atıkları da aynı anda içinde karışım halinde fermente edebilir miyim?
  5- Fermentasyon sırasında nem sürekli %80 mi olmalı yani ara sıra sulama ile nemlendirme mi yapmamız gerekiyor. Teşekkürler.

  1. Merhaba,

   1. 2 aylık hazırlamak uygundur.
   2. Altına delik açmanızda fayda var. Taze hayvan gübresi fazla nemli oluyor. Fazla nem alttan süzülür.
   3. Süzmenize gerek yok. Varillerin altını delmeniz yeterli.
   4. Hepsini karıştırıp birlikte fermente ediyoruz. Çabuk fermente olan evsel atıklar ve çay posası gibi atıklar sonradan ilave edilebilir.
   5. Nem değeri düştüğünde karıştırmadan önce sulamanız yeterli.

   Fermente işlemini varilde yapmak iş gücü kaybına sebep olur. En büyük sıkıntı karıştırması zor olur. Uzun yığınlar yapmanızı tavsiye ederim.

 27. Sayın admin, öncelikle verilen bilgiler için teşekkürler. Farklı meslek grupları için genel anlamda toprak konusu çok kafa karıştırıcı bir durum. Yüzlerce dökümün okudum ama kafamda hala net bir şey oluşmadı. Konu şu ki ahır gübresinin fermente şekli. Seperatör bu iş için çok kolay bir yöntem deniyor ama yüksek maliyetli. Seperatör kullanan çiftliklerden gübre almakta paralı bir durum teşkil ediyor.

  Ahır gübresini temin etmek en kolayı ama onu nasıl fermente etmeli? Sıcak, soğuk, dışarıda, ahırda vb gibi çok şey okudum ama konuya vakıf olmayan biri için bunlar anlamlı gelmiyor. Ben işlem adımlarını tek tek anlatan ve şöyle de olabilir deyip onunda işlem adımlarını yazan ve gerektiğinde varsa sürecin doğruluğunu teyit eden yöntemleri söyleyen açıklayıcı bir yazı okumadım.

  Arama motorunda ahır gübresi fermentasyonu yazıp çıkan her konu başlığını incelediğim halde net bir bilgi kafamda oluşmadı. Sonrasında bu karbon/azot oranı bu gübre için çok önemli sanırsam. Bu oranı deneme yanılma yoluyla bulmak solucan besleyenler için riskli bir durum. Diyelim ki 1000 tane solucanı denek seçip bu fermente işlemini yaptık. Belirli ağırlıkta ahır gübresi ve belirli ağırlıkta bitkisel atık (ya da belirli ölçeklerde %70-%30 oranından bahsediyorum) solucanlara verdik gözlemledik. Yemediler ya da kaçtılar, öldüler vb. gibi olasılıklar sonrasında diyelim ki kendimize göre bir ölçek bulduk.

  Örneğin 5 kg ahır gübresine karşılık 2 kg bitkisel atık karışımı 1000 solucanı 1 ay besliyorsa 100 bin solucan için bu oranın 100 katı geçerli midir, yoksa tamamen solucan sayısına göre farklı ölçekler mi gerekir. Bunları deneme yanılma ile bulmak zaman kaybından başka bir şey değil gibi geliyor. Özellikle bu fermente işinin nasıl olması gerektiği ve oranı ile ilgili bilgi ve görüşlerinizi merak ediyorum. Varsa yönlendirebileceğiniz bir site ya da bir doküman çok iyi olurdu.

  1. Merhaba, solucan gübresi üretim çiftlikleri seperatör dediğimiz ekipmana yatırım yapmaz. Sonuçta büyükbaş hayvan çiftlikleri 1 kamyon (16 m3) seperatör gübresini 400-450 TL gibi uygun fiyatlara satıyor. Ortalama olarak 1.000 kg (1 ton) seperatör gübresi için 50 TL ödemeniz gerekiyor. Bu fiyat olarak çok uygun. Ortada abartılacak bir durum göremiyorum.

   Taze hayvan gübresi fermente işlemine gelecek olursak; http://www.solucangubresi.org/solucan-gubresi-uretim-tesisi-nasil-kurulur/ gereken açıklama verdiğim linkte mevcut. Bahsettiğiniz şekilde deneme yapmaya gerek yok. Denenmiş hali zaten mevcut. Fermente işlemine bu kadar takılmayın lütfen. Solucanları yanmış hayvan gübresi ile beslemeyin yeter. Taze gübrenin içine bulabildiğiniz bitkisel atıklardan %20-30 takviye yaparak, 60 gün fermente etmeniz yeterli.

 28. Merhaba,
  Biyogaz sisteminde fermente olarak gazı alınmış hayvan gübresi solucanlara mama olarak verilebilir mi? Yada nasıl verilmeli?

  1. Merhaba, bildiğim kadarıyla biyogaz üretimi için hayvan gübresi iki aşamada 60 gün kadar fermente ediliyor. Bu süreçte sıcaklık ortalama 35-50 derece ve tankların içinde sürekli karıştırılıyor. Bu süreç, ortaya harika bir solucan maması çıkmasına vesile olur. Kesinlikle solucan maması olarak kullanılabilir. Doğrudan solucanlara verebilir veye bitkisel atık takviyesi yaparak bir süre daha fermente edebilirsiniz.

   1. Cevabınız için teşekkürler. Peki istiridye mantarı kompostu kullanıldıktan sonra çıkan atıklarını mama yapabilir miyiz?

    1. Evet, ahır gübresi ile birlikte fermente etmek şartı ile kullanabilirsiniz. Bahsettiğiniz kompost samandan ibaret olduğu için fermente süresi 90 günden fazla sürebilir.

 29. Merhaba, ben 2 hafta önce deneme amaçlı 1.000 adet solucan aldım.

  Birincisi solucanların mamasının bittiğini ve gübrenin oluştuğunu nasıl anlayacağız.

  İkincisi solucanlar için kendim mama hazırlamaktayım. Taze büyükbaş hayvan gübresini ve çay posalarını ayrı ayrı geniş bir alana altına karton sererek yaydım. Daha 1 hafta oldu gerçi. Bunu 2 ay boyunca 3-4 günde bir karıştırarak bekleteceğim. Gübrenin fermente edilmiş olması gerekiyor diyorlar. Ben bu anlattığım şekilde yapsam sıkıntı olur mu?

  Birde yaklaşık 1 sene çuvalda beklemiş hayvan gübresiyle, çay posasını karıştırıp top haline getirdim solucanların içine attım 1-2 gün içinde çoğu solucan o topun etrafında birikti. Sanırım yemeye çalışıyorlar. Bu hayvan gübresi taze olmadığından solucanlar bunu yerse zararı olur mu? Teşekkür ederim.

  1. Merhaba,

   Mama bittiğinde yüzey düzleşir ve rengi koyulaşır.

   Bahsettiğiniz şekilde kompost hazırlayabilirsiniz.

   Çuvalda 1 sene beklemiş hayvan gübresi besin değerini yitirmiş olur. Bu yüzden mecbur kalmadıkça kullanmıyoruz.

 30. Merhaba yazılarınız ve yorumlarınız için çok teşekkürler çok ayrıntılı bilgilendiriyorsunuz.
  Benim sorum evsel atıkların minimum bekleme süresini belirtmişsiniz ama maksimum bekleme süresi yazmıyor. Çay ,sebze, meyve atıkları EN FAZLA kaç gün bekletilebilir?

  1. Merhaba, çay posası aylarca beklese bile sorun olmaz, fakat evsel atıklar özellikle sıcak havalarda tek başına çok uzun süre bekleyemez. Koku yapar, sinek çeker hatta böceklenir. Biz fazla evsel atıkları büyük kompost yığınlarına karıştırıyoruz.

 31. Merhaba, çay posasını 15 gün nemli olarak bekletin demişsiniz. Arada su mu vermek lazım, yada kurumasını beklemek mi lazım?
  Yeşillik olarak marul, kıvırcık, göbek vermek yeterli midir ?
  Motor ile rendeledikten sonra veriyorum yeşillikleri. Biraz mukavva, yeşillik, yumurta kabuğu, gübre şeklinde uygun mudur ?

  1. Merhaba, çay posası kurudukça nemlendirmek gerekiyor. Yeşil atıkları rendelemeye gerek yok. Zaten su bazlı oldukları için kısa sürede fermente oluyorlar. Asidik yapıya sahip olmayan tüm evsel atıkları değerlendirmekte fayda var. Ne kadar çok çeşit olursa elde edeceğiniz solucan gübresi o derece kaliteli olur.

 32. Merhaba, seperatörden geçmiş gübre mama olarak solucana verilecek duruma geldikten sonra ne kadar süre muhafaza edilebilir (yani son kullanım tarihi-süresi var mıdır)
  Örnek olarak 20.000 adet solucanım var ve 1 kamyon (16 m3) seperatör gübresi temin ettim. Gübre bitene kadar mama olarak verilebilir mi?

  1. Merhaba, saklama koşullarına göre bekleme süresi değişir. Kapalı alanda muhafaza edilirse 1 yıl bekleyebilir.

 33. Merhaba Serkan bey,
  Ben bu işi yaklaşık bir aydır araştırıyorum .
  Çay posasını evsel atıklarla karıştırıp 15 gün bekletiyorum, hayvan gübresini de ayrı bir yerde altında ve üstünde naylon ile kapalı bir şekilde fermente edeceğim. Bu yaptıklarım doğrumu acaba?
  Cevap verirseniz sevinirim.

  1. Merhaba, hayvan gübresinin üstünü kapatacaksanız hava delikleri açmanız lazım. Çay posası evsel atıklar ile birlikte fermente edilebilir.

 34. İyi çalışmalar. solucan için maması yorumlarda belli ürünlerin farklı sürelerde fermente edilmesi gerekliliğinden bahsetmişsiniz. En uzun sürede fermente olan ince talaş iken çay posası için on beş gün süreyi yeterli görmüşsünüz.
  1- Seperatörden geçilmiş ahır gübresinin içine kırk gün süreden önce fermente olan çay posası ve evsel atıkları aynı yerde karıştırarak mama hazırlamak doğru olur mu?
  2- Fermente sürelerini uzatarak (fermente olan mamayı bahsettiğiniz iyi koşullarda muhafaza ederek) mama stoğu yapmak doğru mudur?
  3- Mamamız hazır hale geldikten sonra mamayı periyodik olarak karıştırmamız gerekir mi?
  4- %70 ahır gübresi %30 evsel atık orantısı organik maddenin en yüksek olduğu seviye midir yoksa evsel atık oranı artıkça organik madde oranı yükselir mi?
  5- Narinciye kullanımı sakıncalarından bahsedilmiş ama hep portakal ve limon söylenmiş. Narenciye sınıfından mandalina asidik midir? (Edremit civarında çiftçiler bu sene dallarında bıraktılar fiyat düşüklüğünden dolayı)

  1. Merhaba,
   1. Hepsini bir arada fermente edebilirsiniz veya çay posası ve evsel atıklar sonradan ilave edilebilir.

   2. İyi koşullarda saklandığı sürece uzun süre (6 ay) beklemesinde sakınca yoktur.

   3. üç aydan sonra gerek yok.

   4. En verimli oranlar %70 sığır gübresi %30 bitkisel atık karışımıdır.

   5. Narenciyeler tehlikelidir. Eğer tecrübeniz yoksa başınıza iş açarsınız.

 35. Merhaba, zaman ayırdığınız için şimdiden teşekkürler. İstiridye mantarı üretimi yapıyorum. Elimde 6 ton kullanılmış kompost kalacak. Bu kompostun bir bölümünü istiridye mantarı üretimi sona erdikten sonra çay posası ve evsel atıklar ile karıştırıp solucan üretimi denemek istiyorum. 1500- 2000 solucan ile başlamak için bu doğru bir uygulama olur mu? Doğru olacaksa, oran nasıl olmalı?

  1. Merhaba, henüz mantar kompostu ile ilgili bir çalışma yapmadık. Bu nedenle oran konusunda kesin bir değer vermem mümkün değil, ancak bitkisel atık olduğuna göre işe yarar.

 36. Merhabalar Serkan bey, ben solucan yetirme işini 1 aydır araştırıyorum. 40-50 bin solucan ile işe başlamaya karar verdim. Cevap bulamadığım bazı sorularım var onlara cevap verirseniz memnun olurum.

  1- bizim burada büyük baş hayvan çok var, fakat kimse seperatörden geçme işlemini ve ahır gübresinin fermente olmasını bilmiyor. Bana kısaca anlatabilir misiniz yani büyük baş hayvan gübresi yeni çıktı ben onu çıktığı anda aldıktan sonra ne yapmalıyım. Hangi işlemi ne kadar süre yapmalıyım ve ne zaman solucana verme aşamasına gelmiştir. Eski hayvan gübresi köydeki her evde var. Bunların hangisinin kullanılacağını nasıl anlarım. Kullanacağım hayvan gübresi maksimum ne kadar eski olmalı.
  2- Bizim burası Güneydoğu Anadolu Gaziantep. Bu bölge solucan yetiştirmek için uygun bir bölge midir?

 37. 85 kilo seperatör gübresi, 15 kilo çay posası karışımına kaliteli bir kompost mama üretimi için en fazla ne kadar karton eklemem gerekir. Oran nedir?
  2 fazlı çalışan zeytin fabrikası atığı çevremde var; bunu çay posasının yerine kullanabilir miyim? Fermente sürecine sokmadan önce herhangi bir işlem gerekir mi?
  Teşekkür ederim. İyi çalışmalar.

  1. Karton miktarını çok abartmayacak şekilde ayarlamanız yeterli. Zeytin atıkları konusunda tecrübemiz yok.

 38. Merhabalar, bu işe 10.000 solucan ile başlamayı düşünüyorum. Mama için gerekli olan sığır gübresi, çay posası ve bitkisel atıkları fermente işlemi için karıştırıp beklemeye aldım. 40 gün boyunca haftada bir karıştırma yöntemi kullanacağım. Sorumun biri şu;
  1- 40 gün sonra bu fermente olan gübre nasıl kıvamda olacak ve elekten geçirildikten sonramı solucanlara verilecek?
  2- Solucan kasasına zemine bitki atıklarını serdik üstüne birazda mama koyduk. Üzerine koyduğumuz solucanlar yayıldıktan sonra üstüne mamayı hemen ekliyor muyuz yoksa aşağı inmeleri nimi bekliyoruz?

  1. Merhaba,

   1. Mamanın fermente olduğunu koyulaşan renginden ve hayvan gübresinin kokusunu yitirmesinden anlarsınız. Eğer kullandığınız hayvan gübresi seperatörden geçmemiş ise fermente süreci 90 günü bulabilir. Hazırlanan mama elekten geçirilmez.

   2. Solucanlar size yaşam alanları olan kompost ile gönderiliyor. Tabana hiçbir şey koymanıza gerek yok. Solucanları geldikleri kompost ile birlikte besleme havuzuna almanız yeterli. Ayrıca üstüne hemen 4 parmak kadar mama ilave edebilirsiniz.

 39. Merhaba;

  1) Tüm paylaşımlarınızı,sorulara verdiğiniz tüm cevapları okudum. Soru soran arkadaşların kafasına yatmayan konu fermente süresi. Bir yerde 40 gün ifadesi geçiyor, başka bir yerde seperatörden geçirilmiş dışkının 3 ayda fermente olacağı, seperatörden geçmemişin de 90 günde fermente olacağını belirtmişsiniz.
  40 günle 90 arasında ki fark çok geliyor ve seperatörden geçmesiyle geçmemesi arasında fark olmamış gibi oluyor rakamsal verilerden. Sizde iklime göre değişebilir diyorsunuz ama bu konuyu aydınlatabilirseniz bizlerin kafası rahatlamış olacak.

  2) Benim sorum ise;
  İlk yıl hedefim tamamen sayı arttırmak. Gübre üretimi ön planda değil. Sizin tecrübe ettiğiniz, solucanda üreme verimliliğini arttıran mama içinde bulunmasını tavsiye ettiğiniz şeyler var mı? 16 kat artış olabileceği gibi 50 kat artışlara kadar çıkılabileceğini okumuştum bir yılda. O aradaki fark oluşturmayı araştırıyorum. Bu konudaki tecrübelerinizi çok önemsiyorum.
  Sabrınız ve ilginiz için teşekkürler.

  1. Merhaba,

   1. Taze hayvan gübresinin ortalama fermente süreci 90 gündür. Acil mama ihtiyacı olması durumunda seperatörden geçmiş ise 40 gün sonra mama olarak kullanılabilir, ancak ideal süre 3 ay (90) gündür. Mamanın hazır olduğunu koyulaşan renginden ve ağır kokusunu kaybetmesi ile anlıyoruz.

   2. Solucan sayısını 1 yılda 35 kat arttırmak mümkün, fakat burada amaç gübre üretmek değil, solucan sayısını kısa sürede zirveye çıkarmaktır. Bunun için yapmanız gerekenler;

   – 4,5 metrekarelik besleme havuzunun köşesine 5.000 adet solucan bırakıyoruz. Havuz ölçüleri; ayaklar hariç yükseklik 60 cm, genişlik 1,5 m, uzunluk 3 metredir. Zamanla solucanlar çoğaldıkça havuza yayılacaklardır. Beslemeyi buna göre yaparsınız. Burada amaç 1 yıl boyunca hiç hasat yapmadan sadece solucan sayısını çoğaltmak. Bahsettiğim ölçülerdeki kasa 1 yılda dolacaktır. Hasat aralığını ne kadar çok uzatırsak yumurta ve yavru kaybı o derece düşük olacaktır.

   – Kompost sıcaklığı 15 derecenin altına düşmesin.

   – Mamanın kalitesi önemli. Önerdiğimiz karışım;

   %50 seperatörden geçmiş büyük baş hayvan gübresi,
   %25 seperatörden geçmiş küçük baç hayvan gübresi,
   %15 öğütülmüş mısır koçanı veye mısır sılajı veya recine içermeyen ince ağaç talaşı veya mısır unu,
   %10 çay posası.

   Tüm bunları güneş görmeyen beton zeminde veya altına naylon sermek suretiyle 90 gün boyunca haftada bir karıştırın. Yığın yüksekliği 1 metreyi geçmesin. Daha sonra solucanları bu mama ile yukarıdaki şartlarda besleyin.

 40. İyi günler kolay gelsin. Daha önce bir sorum olmuştu Serkan bey ancak hangi bölüme yazdığımı bir türlü bulamadım .Tekrar yazmak zorunda kaldım. %70 hayvan gübresine taze marul yapraklarını direk üzerene mi atmalıyız, yoksa suda ıslatarak çürütüp güneşte kurutarak mı vermek daha doğru olur. Birde toz saman verilebilir mi. Teşekkürler.

  1. Merhaba, marul gibi su bazlı yapraksı bitkiler hiç fermente edilmeden doğrudan solucanlara verilir. Üzerine bir miktar mama koyarak altta kalmalarını sağlarsanız sinek çekmez. Toz saman ise hayvan gübresi ile birlikte fermente edilmelidir.

 41. Admin sanırım sadece sizden alış veriş yapanların sorularını cevaplıyorsunuz. 2 kere soru yazmış olmama rağmen hiç bir cevap vermediniz. Vermek zorunda da değilsiniz. Site olarak kurumsal gibi görünüyordunuz. Anladığım kadarıyla çıkarlarınız doğrultusunda sorulara cevap veriyorsunuz.

  1. Merhaba, yukarıda yazmış olduğunuz 5 cümlelik yorumda 6 tane imla hatası, 8 tane harf hatası vardı. Gerekli düzeltmeyi yapmak hayatımdan 3 dakika çaldı. Telefondan yazıyor olsanız bile lütfen en azından harfleri doğru yazmaya özen gösterin. Böylece cevap alabileceksiniz. Saygılar.

 42. Merhaba Serkan bey. Taze büyükbaş hayvan gübresini beton zeminde güneş ve rüzgar gören açık bir alanda aktarma yöntemiyle fermente ederek daha sonrada çay posası ile karıştırıp solucanlara veriyoruz. Bu sistemde güneşin bir zararı olur mu? Teşekkürler.

  1. Merhaba, sadece üstü kurur ve aşırı nem kaybı olur. Arada nem verirseniz iç kısımlar kurumaz.

 43. Merhabalar, büyük baş hayvan dışkısını fermente ederken devamlı %80 nemli mi olacak? Kuruma olduğunda ıslatacak mıyız?

 44. Çay posası nasıl fermente ediliyor? Güneş altında mı duracak kapalı alanda mı? Alana yayılmalı mı yoksa bir arada mı durmalı? Islak mı olmalı yoksa kuru ya da nemli mı?

  1. %80 nemli, gölge bir alanda, yığınlar halinde ve toprak ile temas etmeyecek şekilde fermente edilmelidir.

   1. Hocam müthiş derecede kokuyor dediğiniz şekilde beklettim yine de hayvan gübresine katayım mı çürümüş çay posasını.

    1. Aşırı nemli beklettiğiniz için kokuşmuş olmalı. Karıştırın bir zararı olmaz. Hatta solucanlar kokuşmuş haline bayılıyor.

 45. Ben de büyük baş hayvan var ben bunun dışkısını alıp beton bir zeminde yıkasam asiti gidene kadar onuda bitkisel atık ile karıştırıp solucana versem sıkıntı olur mu?

 46. Merhabalar Serkan bey ben bu işe başlamak istiyorum ama birkaç sorum olacak.
  1 – ilk etapta 10.000 tane beslemek istiyorum sizce evsel atıklar ve çay posası yeterli olur mu?
  2-Yavaş yavaş profesyonelce yapıp bu işi teşvik falan almayı düşünüyorum sizce ürettiğim gübreyi pazarlama süreci ne olur? Hani Türkiye genelinde çiftçiler biliyor mu solucan gübresini?
  3-Gördüğüm kadarıyla en zahmetli iş solucana kompost hazırlamak. Sebzeleri kaç gün bekletip öyle vermeliyiz?
  4-Gübrenin kalitesinin artması için hangi karışımı önerirsiniz?
  Vereceğiniz cevaplar için şimdiden teşekkürler.

  1. Merhaba,
   1. Evet.
   2. Sizin pazarlama stratejiniz ve tecrübeniz süreci doğrudan etkileyecektir. Çiftçimiz son 3 yıl içinde oldukça bilinçlendi. Kaliteli gübreye her zaman alıcı çıkıyor.
   3. Evsel atıklar 4-5 gün çay posası 15 gün fermente edilir.
   4. Amacınız çay posası ve evsel atıklar ile beslemek ise %70 posa, %30 evsel atıklar uygundur. Evsel atıkların çok çeşitli olması kaliteyi arttırıyor.

 47. Merhabalar;
  Fermente etmek için aldığım taze hayvan gübresini beton zemin üzerine döktüm. Seperasyon işleminden geçmediği için havalandırmak amacıyla beton zemin üzerine taze hayvan gübresini serme işlemi yaparken içerisinde küçük kurtçuklar gördüm. Bu kurtçuklar fermentasyon başladığında ölürler mi, yoksa bir zararı olur mu? Bilgi verirseniz sevinirim. Teşekkürler.

  1. Merhaba, taze hayvan gübresinde kurtçuk olması garip bir durum. Muhtemelen taze değildir. O gübreyi kullanmayın.

 48. Merhaba,
  Birkaç sorum olacaktı şimdiden teşekkürler.
  Mama olarak verdiğimiz gübrede solucanlar var, ırk karışması olabilir mi, bilginiz var mı?
  Hasat için ne kadar süre beklemeliyiz?
  Çıkan solucan gübresini nemini atması için ne kadar zaman beklemeliyiz?
  Ayrıca altı aydan fazlaca bir süre sonra çıkarttık gübremizi ama simsiyah değildi, kahverengi. Mamayı tamamen ​yemedikleri için mi acaba, yemeleri için ne yapmalıyız.

  1. Merhaba,
   İçinde farklı solucanlar olan mamanın kalitesinde sorun vardır. Muhtemelen yanmış hayvan gübresidir, asla kültür solucanlarına verilmez.
   Hasat için ideal süre 3 aydır.
   Hasat edilen humus 3 ay olgunlaşmaya bırakılır.
   Hasat ettiğiniz solucan humusu henüz kahverengi ise solucan gübresi sayılmaz. Eğer besleme prosedüre uygun yapıldı ise sorun mamanın kalitesidir.

 49. İyi günler bende bu işe merak saldım ama işin bazı noktalarını anlamak araştırma yapıyorum. Taze hayvan gübresini seperatör geçirdikten sonra diğer şeyleri katıp mama olarak kullanılabiliriz demişsiniz. bende seperatör yerine sıvıyı ayrıştıracak manüel pres aleti var. Suyunu bu şekilde aldıktan sonra kaç gün bekletmem gerekiyor ki içine diğer şeyleri koyup mama olarak kullanayım veya diğer şeyleri (çay posası) ekledikten sonra tekrar fermente olmasını beklemem gerekiyor mu?

  1. Merhaba, seperatör gübrenin içindeki suyu (idrar) ayrıştırmak için kullanılıyor. Sizin bu işlemi yaptıktan sonra gübresinin içine bitkisel atıkları ilave ederek, 2-3 ay süre ile gübreyi haftada bir karıştırmanız gerekiyor. Bu süre içinde kompost hazır olur.

 50. Öncelikle epeydir araştıriyorum kafama takılan bir şey var. farkli videolarda farkli yorumlar yapilmiş veya ben yanlış yorumlamış olabilirim.
  1- kompost hazirlarken taze sığır gübresini evsel atiklarla karistirip beraber 40 gün boyunca fermente mi etmek gerekiyor
  2- taze siğır gübresini tek başına fermente edip solucanlara mama verme esnasindamı evsel atiklarla karıştırıp mi veriyoruz.
  3- fermente edilen sigir gübresini ne kadar süre bekletebiliriz yani fazla miktarda taze gübre bulmuşken fermente edip yavaş yavaş solucanlara veriyoruz elimizdeki fermente gübre veya evsel atikla karisik yaptigimiz kompostun ömrü ve saklama şekli süresi nasıl olmalidir.
  4- eger kompost taze gübre ve evsel atiklarin karistirilip 40 gün fermente edilmesinden oluyorsa izledigim videolarda solucanlara yemleme yaparken en üste çürümüş meyve kabugu, yumurta kabuğu karton parçalari gibi çesitler atiliyor bunlar zaten kompostun icinde yokmu, tekrardan neden atiliyor

  1. Merhaba,
   1. Evet, ancak süre kompost içeriğine ve mevsime bağlı olarak 3 aya kadar uzayabilir.
   2. İlk başta karıştırmak ve birlikte fermente etmek daha verimli kompost elde etmenize vesile olur. Örneğin hayvan gübresi azot bazlı bitkisel atık sınıfına giriyor. Eğer içine ağaç talaşı, karton parçaları, ağaç yaprakları, saman veya çay posası ilave ederseniz azot-karbon dengesini yakalamış olursunuz. Böylece mükemmel bir kompost elde etmiş olursunuz. Kahverengi bitkisel atıklar karbon bazlı, yeşil bitkisel atıklar azot bazlıdır.
   3. 6 ay.
   4. Biz hepsini en baştan birlikte fermente ediyoruz.

 51. Merhaba hocam ben deneme amaçlı 1000 tane solucan aldım ve sadece mama olarak çay posasını vermek istiyorum çay posalarını yatay yığınlar halinde bahçemde (açık havada) bir tahta plaka üstüne seriyor ve fermente olsun diye bekletiyorum fakat 1 hafta 10 günden sonra karıştırdığımda içerisinde beyaz kurtlar türediğini görüyorum. Bu kurtlar sinek larvaları olduğunu düşünüyorum bunların oluşmaması için ne yapmalıyım ve fermente ettikten sonra solucanlara verdiğimde bunlar solucanlara zarar verir mi?

  1. Merhaba, altına naylon serin ve üstünü örtün ki sinekler larva bırakmasın. Kurtlu olanları kullanmayın.

 52. İyi günler yaklaşık 3 aydır solucan gübresi üretimi yapıyorum. Mama olarak inek Gübresi getirdim. 1 yıllık bir çiftlikten getirildi. Karıştırırken beyaz yerleri vardı, yanmış sanırım. Getirdiğim Gübreyi eleyip bir hafta boyunca bir küvette sabah akşam yıkayıp veriyorum. Solucanlarda ölüme neden olur mu ve tavsiyeleriniz nedir?

  1. Merhaba, yanmış hayvan gübresi ile solucan beslenmez. İmkan varsa seperatör gübresi, yoksa taze hayvan gübresinden kompost hazırlamanız lazım.

 53. Merhaba ben hayvan gubresi, cay posasi, kayisi, karpuz, kavun kabugu ve muz eklesem oyle karistirip mama olarak versek taze oldugu icin meyveler zarari olur mu? Birde kurutulmus yonca samani da ekliyorum sakincasi olur mu saygilarimla.

  1. Hayvan gübresi, çay posası ve yonca samanı birlikte fermente edildikten sonra harika bir kompost elde edilir. Yeşil atıkları abartmadığınız sürece taze vermek sakıncalı değildir.

 54. Öncelikle kolay gelsin benim üç tane sorum olacak size;
  1) At gübresi inek gübresine göre mama için daha faydalı olur mu?
  2) Çay posasını ve kahve posasını fermente etmeme gerek var mı? Eğer varsa nasıl fermente etmeliyim?
  3) Mantar posası kullanabilir miyim ve fermente etmem gerekiyor mu eğer gerekiyorsa nasıl yapabilirim.
  Şimdiden teşekkür ederim.

  1. Merhaba,
   1. Yeşil ve kahverengi atık dengesi iyi olduğu sürece tüm bitkisel atıklar ile kaliteli kompost elde edilebilir. Sığır gübresi bol, ucuz ve ulaşılması kolay olduğu için ticari üretimde ilk tercih edilen bitkisel atıktır.
   2. Çay posasının fermente süresi 15 gündür.
   3. Bu konuda tecrübemiz yok, fakat İngilizce kaynaklarda sığır gübresi ile aynı oranda karıştırıp fermente ettikten sonra harika sonuçlar elde edildiğini okumuştum.

   Son olarak, bitkisel atıklar fermente edilmeden kompost elde etmek mümkün değildir. Ayrıca bitkisel atıklar yapılarına bağlı olarak farklı sürelerde fermente olabilir.

 55. 1) Seperatör gübresini alt tarafa döşenen delikli borular vasıtasıyla oksijen vererek fermente etme yöntemi sağlıklı mıdır?
  2) Seperatör gübresini hangi aşamadayken bu işleme sokalım? Ne kadar maruz bırakalım? Ardından hemen mama olarak kullanacak mıyız?
  3) Kasa içinden geçen borular ile isitacagim sistemin ustune kışın soğuk mama koysam sorun olur mu? Belli bir süre sonra ısınacak.

  1. 1-2. Seperatör gübresini beton zeminde üzerine dökerek, haftada bir defa ıslatıp karıştırmanız neticesinde 40-90 günde fermente olur. İndoor sisteme sokmak zorunda değilsiniz.
   3. Solucanlar mama ısınana kadar derinlere inerek kendini koruyacaktır. Sorun olmaz.

 56. 1) Birçok kişi doğru sıcaklığı, doğru mamayı vs sağlıyor, ancak kaliteli gübre herkes üretemiyor. Bunun bir sırrı mı var? Yoksa doğru ortam, doğru ısı, doğru mama verildiğinde kaliteli gübre elde eder miyim?
  2) Solucan gübresi için kalite kıstası nedir? Hangi analiz değerlerine sahip olmalıdır?
  3) Mama olarak kullanacağımız gübrenin fermente olduğunu nasıl anlarız? Ph ile mi?
  4) Solucanların elle sayılması sonrası yarısı senin kasalarında ölür diyorlar doğru mu?
  5) Solucanlar yeni mamayı yemezler, alışmaları gerekir diyorlar. Bu doğru mudur? Çok teşekkürler.

  1. 1. Birçok kişi kalpazanlık yaptığı için kaliteli gübre üretemiyor. Genelde işin kolayına kaçarak yanmış hayvan gübresi ile solucan beslemeye çalışıyorlar. İşin sırrı, kaliteli kompost (mama) hazırlamaktır.
   2. Gübresinin içindeki organik madde miktarı başta olmak üzere, tüm elementler ve enzimler kaliteyi belirleyecek etkenlerdir. Analiz sonuçlarını görmeden yorum yapmak yersiz olur.
   3. Rengi koyu kahverengiye döner, ağır kokusu ortadan kalkar, ph 7 seviyesine düşer.
   4. Yanlış. Asidik olmayan kaliteli mamayı her türlü yerler. Bu sorunu yaşayan arkadaşlar genelde mamayı iyi fermente edemedikleri için böyle bir düşünceye kapılıyor.

 57. Anlaştığım çay ocağı posaları süzüp kaba koyuyor, aldığımda kurumuş oluyor, suyu sonradan eklesek olur mu?

 58. Merhaba. Hayvan gübresini fermente edeceğim ama benim yerim de çatı yok, düz sadece beton var. Onumuz malum kış bu fermente işlemlerini yaptıkça gübrenin üzerini brandayla örtsek sonra açıp tekrar karıştırdıktan sonra yine örtsek bu şekilde hayvan gübresi fermente olur mu? Branda bir uygunsuz oluşuma sebebiyet verir mi? Teşekkürler.

 59. Selamünaleyküm kardeşim ben bu işe başlayacağım elimde bol miktarda taze hayvan gübresi var. Ama içinde hayvanların altına atılan yonca sapı saman tarzı şeyler var.
  1. Bunların solucana zararı olur mu
  2. Hayvan gübresini ne kadar bi süre ve nasıl fermente edilecek.
  3. hayvan gübresi Fermente edildikten sonra mı çay posası, yumurta kabuğu vs. atılacak
  4. Diyelim ki 40 gün sonra hayvan gübresi Fermente olacak. Çay posasını ıslatıp 10 gün sonra Fermente olacağını öğrendim. Hayvan gübresi nin 30. Gününde mi çay posasının fermente sürecini başlatıp 40. Gün ikisini birbirine karıştıracam.
  5. Bütün malzemeleri karıştırıp ne kadar bi zaman sürer hepsinin bi arada fermente olması. Şimdiden çok teşekkür ederim.

  1. Merhaba;
   1-Hayvan gübresinin içindeki sap samanın zararı yok tam tersi fermentasyona faydası var bunlarda zamanla fermentasyon sürecinde fermente olup eriyecektir.
   2-Taze hayvan gübresi haftada bir ıslatılarak karıştırılırsa ortalama 1.5- 2 ayda fermente olur, seperetörden geçmiş ise bu süre 1 aya kadar düşebilir.
   3- Taze çay posasını hayvan gübresi ile beraber fermente ederken yada fermente olmuş hayvan gübresine katarak 10 gün karıştırdıktan sonrada verebilirsiniz. Yumurta kabuğunu ufalayıp direk verebilirsiniz.
   4-Çay posasını hayvan gübresini ilk fermente etmeye başladığınızda yada 30. günde de katabilirsiniz fark etmez.
   5-Taze hayvan gübresi ile yapacağınız karışım ortalama 1.5- 2 ayda fermente olur.

 60. İyi günler ve kolay gelsin. İki sorum olacak.
  1-Solucanların barınaklarının üzerinde sürekli ışık yanmak zorunda mı? Barınaklarından çıktıkları söyleniyor, bunu engellemek için yakıyorlar çünkü ışığı sevmiyorlar. İzlediğim birçok videoda ortam genelde ışıklı. Gece gündüz aydınlık olacak mı?
  2-Barınakları alttan hava almak zorunda mı? Ortamdaki bir sıvıdan bahsediliyor,1/10 oranında sulandırılıp, kullanılıyormuş. Bu nedir? Ortamdan nasıl ayrılır?

 61. Merhaba ben bu ise yeni girdim bir hevesle size sorum solucanlar bana geldi bana denilen de 2 gün sonra mama verin oldu ben bana gelen mamayı çamur haline getirip verdim bir kaç gün sonrada yavrular için faydalı olur diye kavun kabuğu koydum fakat bazılarına bakıyorum kavun kabuklarının hiç bir şey yok nerede yanlış yapıyorum? Birde çay posası ve yeşil sebze atıkları yumurta kabukları kaç gün açikta bekletip verilebilir? 1000 solucanım var şimdilik gübresiz besleme nasıl olur? Yanıtlarsaniz sevinirim tesekkürler.

  1. Merhaba, evsel atıklarla besleme yapıyorsanız azar azar beslemekte fayda var çünkü fazla evsel atık asidik ortam oluşturabilir buda solucanların ölmesine sebep olabilir, ayrıca mama verirken aşırı sulandırmak iyi değildir nem seviyesi %80 olmalıdır, verdiğiniz evsel atıklarda zaten su salgılayacaktır. Solucanlara vermiş olduğunuz kavun kabuğunu solucanlar yumuşamaya ve çürümeye başladığında tüketmeye başlarlar. Vereceğiniz evsel atıklardan çay posasını ortalama 10 gün beklettiktem sonra yani hafif yağlanmaya başladığında, kavun kabuğu gibi çabuk çürüyebilen atıkları direk olarak fazla olmamak şartıyla verebilirsiniz.

 62. İyi günler Serkan bey . Ben size birkaç soru soracaktım .

  1. Ben 30.000 adet solucan almak istiyorum yalnız bir sene boyunca bunları sadece çoğaltma amaçlı kullanmak istiyorum 30.000 adet solucan bir sene sonra sadece çoğaltma amaçlı kullanırsam ne kadar olur ve çoğaltma amaçlı kullanacağım kasanın ölçülerini verir misiniz

  2. 30.000 adet solucan almak istiyorum bunu sizden kaç liraya temin edebilirim.

  3. Bir de anlamadığım şey kompost hazırlama ben sıfırdan yeni çıkmış gübreyi alıyor sonra bir beton zemine güneş görmeyecek şekilde seriyorum ve daha sonra onu 90 gün boyunca haftada bir karıştırıyorum kokusu gidince de marul yapraklarıyla karıştırıp solucanlara veriyorum doğru mu

  4. Bir de bu solucanın bitkiler üzerinde sprey olarak ve kozmetik alanında kullanılan Bir sıvısı varmış onu kasanın içerisinden nasıl çıkartırım ben nereye satarım

  5. Başka birisinin de yazdığını gördüm izlediğim videolarda solucanların kasalardan çıkmaması için üzerinde ışık tutulması gerekiyor muş doğru mu

  6. 5000 metrekarelik bir alana tesis kurmak istiyorum bu Tesisin bana maliyeti ne kadar olur Cadır tesis mi kursam daha iyi olur yoksa beton lan çevrilmiş kapalı bir alan oluşturayım

  7.Humus halinde aldığımız solucan gübresini yığın olarak mı 2 ay bekletiyoruz yoksa ince ince serip güneşte kurumasını mı sağlıyoruz . Ve de son olarak olgunlaşan solucan gübresi ne satış haline nasıl getiriyoruz cevaplarınız için şimdiden teşekkür ediyorum iyi günler.

  1. Merhaba;
   1- Solucanlar uygun şartlarda her 3 ayda bir ikiye katlayacağı hesaplandığında 30.000 solucan 1 senede 480.000 adete ulaşır. Metre kareye 10 bin solucan tavsiye ediyoruz.
   2-Solucan satışı sayfamızdan güncel fiyatlara ulaşabilirsiniz.
   3-Fermantasyon işlemi açık alanda da yapılabilir. Ayrıca hayvan gübresi fermentasyon sürecinde bitkisel atıkları fermentasyona başlarken yada fermentasyonun sonuna doğru katabilirsiniz.
   4-Bahsettiğiniz sıvı solöm sıvısı dır, sistemin dibinde birikir alt tarafı delikli bir sistem kullanıp alttan sızıntı yolu ile alabilirsiniz.
   5- Biz solucanlara ışık tutulmasını tavsiye etmiyoruz ,gerçek kırmızı kaliforniya solucanları mutlu olduğu ortamdan kaçmaz.
   6-Maliyet hesabı bulunduğunuz yere ve kullanacağınız malzemeye göre değişir.
   7- Hasat ettiğimiz solucan gübresini kapalı alanda ortalama bir karış olacak şekilde sererek nem seviyesini %20 seviyesine düşürüyor ve daha sonra elekten geçirip paketleyip satışa hazır hale getiriyoruz.

 63. Şimdi ben 30.000 adet solucan alırsam bu üç ay sonra 45.000 adet solucan mı olacak yoksa 60.000 adet mi solucan olacak?

  1. Merhaba, üç ayda bir uygun şartlarda 2 katına çıkabildiğine göre 60.000 adet olacaktır.

  1. Merhaba ,sistemdeki solucan sayısını küçük bir yüz ölçümü sayarak çıkan sonucu toplan yüz ölçümle çarparak ortalama olarak hesaplayabilirsiniz.

 64. Merhaba,

  Tam olarak cevabını bulamadığım ve herkesin farklı yorumlar yaptığı bir sorum olacak. Cevaplayabilirseniz sevinirim.

  Separatör gübresi bulmam imkansız. Bulunduğum yörede yok.
  1- Separatörden geçmemiş taze hayvan gübresini fermente ederken üstünü örtmelimiyim?
  2- Taze hayvan gübresi ilk başta ıslak oluyor. Kuruma başlayıncaya kadar yinede su ile nemlendirme yapmalımıyım?
  3- Fermente edilirken içine atık vs. koyulursa iyi olur deniliyor. Bu atıkları ilk baştan mı koymalıyız yoksa sonradan mı ilave etmeliyiz?
  4- 3 günde bir karıştırarak kaç ayda fermente yapabilirim?
  5- Yarı fermente hayvan gübresi koku yapar mı?
  6- Fermente olan hayvan gübresini nasıl saklamalıyız? Üstü açık mı, hava almalı mı, nemli mi tutulmalı
  7- Fermente olan hayvan gübresi kaç ay içinde tüketilmeli? Yani kaç ay besin değerini koruyabilir?
  8- Besleme kabındaki sıcaklık için neyi baz almalıyız. Örneğin sıcaklığı 15 derece tutacağız. Mama sıcaklığı mı yoksa ortam sıcaklığı mı baz alınacak?

  İlginiz ve güzel bilgileriniz için çok teşekkürler…

  1. Merhaba;
   1-Fermantasyon işleminde üstünü örtmeye gerek yoktur.
   2-Kurutmadan devamlı nemli tutacak şekilde ıslatılmalıdır.
   3-Çabuk çürüyebilen bitkisel atıkların fermentasyon süresi hayvan gübresine göre kısa olduğu için fermentasyonun başında yada sonunda konulabilir.
   4-Separatörden geçmiş hayvan gübresi 1-1.5 ay geçmemiş ortalama 2-3 ay.
   5-Koku yapmaz zaten solucanlara verileceği zaman kokusuz olması gerekir.
   6-Açık alanda ise üstü kapalı, kapalı alanda üstü açık olabilir ve nemli tutulmalı.
   7-Ortalama 1 yıl içinde tüketilmelidir.
   8-Kompost sıcaklığı baz alınır en ideal sıcaklık 15-25 derece arasında olan mama sıcaklığıdır.

 65. Merhaba Serkan Bey

  Bölgede seperatör gübre bulamadığım için taze gübre kullanarak ,daha uzun fermante süreci olsa da, mama üretimi denemesi yapmak istiyorum

  Kullanacağım ürünler, taze hayvan gübresi, kuru yaprak , çay posası ve yabani ot; bunların C/N oranları 34 birim ediyor ( saman eklemek istedim ama oran 45 birim e çıkıyor )

  Sormak istediğim, bu ürünlerden hangisinden ne kadar kullanacağım, 10 el arabası gübreye, 1 el arabası kuru yaprak ve çay posası gibi mi? bi türlü bu hesabı yapamadım,

  Sitelerdeki tavsiyeler; 1200 kg gübreye 600 kg atık veya % 70 gübreye % 30 diğer atıklar.bu oranlara bakınca N/C birimi tamamen yanlış oluyor muş gibime geldi,

  Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim

  1. Merhaba, Kullanacağınız hayvan gübresinin karbon azot oranı zaten istenilen orana yakın olacaktır fakat içinde saman oranı eksik ise 1/10 oranında saman ,yaprak yada çay posası katabilirsiniz bunların hepsi karbon bazlı olduğu için karbon oranını arttıracaktır. Buna bağlı olarak karbon azot dengesi istenilen seviyeye gelecektir, %30 oranında katacağınız bitkisel atıklar hayvan gübresinin içinde eriyip gidecek ve azot karbon dengesini fazla etkilemeyecektir.

 66. S.aleykum, bilgilendirmeleriniz bu işe başlayacak birçok kişiyi aydınlatmakta,yaşanılan tecrübeleri paylaşmanız yapılacak birçok hatanın önüne geçilmekte, bunun için teşekkürler. sorum ise solucan satışınız devam etmektemi ve adet fiyatı kaç tl?

  1. Merhaba,güncel solucan fiyatlarımızı ve kampanyalarımızı, solucan satışı sayfamızdan takip edebilirsiniz.

 67. Merhaba ben kompost için nar, kivi, muz, marul maydonoz, lahana ,karnibahr koysam fermante etsem bu meyvelerde sakinca yaratacak var mi asidik olan

 68. Merhabalar,
  100.000 solucan alarak bu işe başladım, ama solucanların mamaları yediğini nerden anlayabilirim onu sormak istiyorum, verilen yem dağınıkken şimdi tamamen düzleşti bu mamyı yedikleri ve yeniden mama verme zamanın geldiği anlamına mı gelir

  1. Merhaba, solucanların mamayı yediğini, solucanların bulunduğu yüzeyin tamamen düzleşip demlenmiş pilav görüntüsü aldığında anlayabilirsiniz

 69. Merhaba, 1) solucanlara çayı nasıl vermek gerekiyor. 15 gün bekletip öylece doğru mu?
  2) ph ve nem önemi nedir ve ne seviyelerde olursa tehlike arz eder. nasıl müdahale etmek gerekir.

  1. Merhaba,
   1-Solucan çayını yaptıktan sonra 48 saat içinde uygulanması gerekir sıvı solucan gübresi gibi uzun ömürlü değildir. Bitkiye püskürterek yada damla sulamadan verilebilir
   2-Hazırlana mamanın ph seviyesi 6.5-7.5 aralığında olmalıdır, düşük olursa asidik yüksek olursa bazik bir yapı var demektir. Solucanlar nötr yani 7 seviyesini severler.İyi fermente olmuş bir mama 6.5-7.5 seviyesindedir. Solucanların en sevdiği nem seviyesi %80-%85 nem seviyeleridir. En iyi verimi alabilmek için bu belirtilen seviyeleri korumak gerekir.

 70. merhaba size bir sorum olacaktı . benim iki adet depom var birinde solucan yetiştirsem diğerinde mama hazırlığı yapsam . mama hazırladığım depoda fermente işlemi yapabilirmiyim ? havalandırmak lazımmı fermente işlemi sırasında

  1. Merhaba, Fermentasyon işlemi kapalı alanda da yapılabilir. Fakat seperatörden geçmiş büyükbaş hayvan gübresi bile taze olduğu için ilk başlarda bir miktar koku yapacaktır. Fermente ettiğiniz ortamı havalandırmanız gerekir.

 71. Selamın aleyküm ben mamayi şu şekilde hazirladim taze sığır gübresinin içine curumemis elma ince odun talasi çimen yumurta kabuğu fasulye kabuğu ve çay posasi koydum ve 4 günde karistiriyorum mama fermante olur mu

  1. Merhaba,yığının en az 1 metre yükseklikte olması şartıyla, haftada bir ıslatarak karıştırırsanız ortalama 2-3 ayda fermente işlemi gerçekleşir.

 72. Merhaba ben yaklaşık 70 000 solucanla başladım ve sadece çay posasıyla besliyorum çay posasını delikli plastik meyve kasalarına yerden yüksek bir şekilde koyup sularını süzdürüyorum ve yaklaşık 1 hafta bu şekilde durduktan sonra solucanlarıma veriyorum ve üzerine nemi az olduğu için su serpiyorum. Bu süreç sizce iyi mi çay fermente oluyor mudur?

  1. Merhaba, sadece çay posası ile besleme yapılabilir ama çay posasının besin değeri yetersiz olacağı için solucanlar fazla irileşmeyebilir. Bu yüzden asit içermeyen meyve, sebze atıkları ile takviye yapmanızda fayda olacaktır. Çay posasının fermente olup olmadığını ise yağlanmaya başlayıp hafif küflendiğinde ve çay kokusu gittiğinden anlayabilirsiniz.

 73. Çay posasını kahvelerde aldıktan sonra ne gibi işlemler yapmamız gerek bekletme veya kurutma gibi yardımcı olurmusunuz

  1. Merhaba,çay posasını fermente etmek için ağzı açık ve nemli bir şekilde 10-15 gün bekletmek gerekir. Yağlanmaya ve çay kokusu gitmeye başladığı zaman solucanlara mama olarak verilebilir.

 74. Merhaba. Yaklaşık 1 hafta önce seperatörden gecmis hayvan gubresi aldım ve bugün ph değerine baktım ph 5 çıkıyor. Sizce normalmi.eğer değilsede ne yapmam gerekir.

 75. Kolay gelsin aldığımız seperatör gübresinin pH sını ayarlamak için ve aynı zamanda kalsiyum takviyesi yapmış olmak için sönmüş kireç kullanmamızı tavsiye edermisiniz daha önce böyle bir tecrübeniz oldu mu

 76. selamın aleyküm öncelikle bilgiler için size çok teşekkür ederim benim sorum şu olacak.Solucan mamasını fermente edip solucana verilecek kıvama geldikten sonra bu mamayı çuvallara koyup uzun süre beklete bilirmiyiz mesela 6 ay yada 1 sene şimdiden teşşekkür ederim.

 77. Merhabalar. 40.000 solucanim var. bu işe yeni başladım. 1 e 2 metrekare kasanin icine koydum. 1 ayda ne kadar yem vermeliyim. separatorden geçmiş gübre aldim henüz. nasıl kullanmaliyim. yumurta kabuğu yeşillik cay posasini gübrenin icine nasıl ayarlamaliyim. ayda ne kadar kac kilo hazırlayip ne kadar süre bekleyip vermeliyim. yardımınız icin cok tesekkur ederim. .

  1. Merhaba, on bin yetişkin solucan uygun şartlarda ortalama nem seviyesi %80 seviyesinde aylık 180 kg mama tüketebilir bu şekilde orantı kurabilirsiniz. Separatör gübresinin fermentasyonuyla ilgili detaylı bilgiyi hazırlamış olduğumuz videoyu izleyerek elde edebilirsiniz. Video linki https://www.youtube.com/watch?v=rhrcQtEQHE8

 78. merhabalar 5ton gübre aldım seperetörden geçirilmiş 100.000 solucanım var bu gübreyi kaç gün bekletmem lazım naylon içinde 3 gündür bekliyor bunun bekleme süresi nedir kariştırmam gerekirmi ya da bi miktar bi miktar alsam olurmu

 79. Merhaba.
  Solucanlar çay posasını yer mi?
  Yemez diyenler var. O halde neden katıyoruz?

  1. Merhaba, solucanlar çay posasını yer ve çok severler, solucanların üremesi açısından tavsiye ediyoruz.

 80. Ben kıbrıstan arıyorum. Şu anda yaklaşık 50 kiloluk büyükbaş hayvan gübresi ev artıkları, yumurta kabuğu ve çay posası toplamaya başladım. Gübre ile ev atıklarını da fermentasyondan sürecine kattım deneme amaçlı toprak solucuan beslemeye başladım sonuçların görmeye başladım.Size sormak istediğim burda gerekli izinleri alırsam bana kaliforniya solucanı gönderirmisiniz. Türkiyeden buraya gönderilmesindeki prosüdür nedir

 81. selam…seperatörden geçen inek gübresini yüzde 20 oranında toz haline gelmiş saman ile karıştırıp kompost tamburunda 72 saatte kompostlaştırmak ( dakikada 1 devir dönüş sağlayan ve içine hava vermek süretiyle 72 saat dönen tambur da yapılan işlem ) fermante olması için yeterlimi.. birde saman yerine çay fabrikalarının atığı olan çay çöplerini kullanabilirmiyim..

  1. Merhaba, belirtmiş olduğunuz şekilde bir yöntem denemedik fakat devamlı karıştırarak yapılan işlemin doğru olduğunu sanmıyorum.

 82. merhaba
  Ben bir proje için solucan gübresi üretmeliyim. Bunu evde yapacağım ve solucanları beslemek için fermente edilmiş hayvan gübresi üretemem . Evde kırmızı kaliforniya solucanını beslemek için nasıl bir madde kullanmalıyım ve dışarıdan böyle bir madde satın alabilir miyim ? Bir de kırmızı kaliforniya solucanlarını beslemek zorunda mıyız ? Solucanları bitkinin olduğu toprağa koyduğumuz zaman kendisi bitkinin gelişmesine katkı sağlamaz mı ? Bu besleme işlemleri solucanların gübre üretmesi için midir?
  Kırmızı kaliforniya solucanını bitki bulunan toprağa koyduğumuzda ve beslemediğimiz de solucanlar ölür mü?

  1. Merhaba, küçük çaplı olarak evde yapacağınız solucan gübresi üretiminde evsel atıklar yani asidik olmayan meyve sebze atıkları ve çay posası ile besleyebilirsiniz. Solucan gübresi üretiminde kırmızı kaliforniya solucanları ile üretim yaptığınızda toprak kullanılmaz bu solucanlar kompost solucanrıdır kompost içinde yaşarlar.

 83. Merhaba ben 2 kasanın içinde solucan besliyorum. kasa doldukca alt tarafından sıvılar akmaya başladı. Bu Sıvıyı kullanmalı mıyım? yoksa akip gitsin mi? Kendi imkanlarımla sıvı solucan gübresi ,nasıl yapabilirim? bu alttan akan sıvıyı da sıvı solucan gübresi içinde kullanabilir miyim? teşekkürler…

  1. Merhaba, belirtmiş olduğunuz sıvıyı en az 3-4 defa tekrar nemlendirme işleminde üstten kullanarak ve en son elde etmiş olduğunuz sıvının içeriği daha çok solöm sıvısından oluşuyorsa bu bitkiler için çok faydalı bir sıvı olacaktır. Bu şekilde kullanabilirsiniz. Sıvı solucan gübresi ise teknoloji ve maliyet gerektiren bir konudur ve büyük firmalar bunun nasıl yapıldığını açıklamazlar.

 84. Merhabalar. Elimde geçen seneden kendi haline bırakılmış büyükbaş hayvan gübresi var. Siyah ve kokusuz. Bunu artık kompost hale getirebilir miyim ya da direk solucanlara verebilir miyim.

  1. Merhaba, bu şekilde uzun süre kendi haline bırakılmış gübreyi besin değeri kalmadığı için solucan maması olarak tavsiye etmiyoruz. Taze büyükbaş hayvan gübresini alıp yarı fermente hale getirip solucanlara vermeyi tavsiye ediyoruz.

 85. VALLAHİ 2 SAATTİR YORUMLARI OKUYORUM . GİRİŞİMCİ ADAYI OLARAK HER SORULANA ÖZENLE GERİ DÖNÜŞLERİNİZE HAYRAN KALDIM SANIRIM BURAYI OKUMAYI BİTİRDİĞİMDE YETERİNCE BİLGİ SAHİBİ OLACAĞIM. AKLIMA TAKILACAK SORULAR ŞİMDİDEN KORKSUN BENDEN ADMİN SAYESİNDE 😀

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir