Mutfak Atıklarından Solucan Gübresi (Vermikompost) Üretmek

Solucan gübresi üretmek suretiyle atıkların azaltılması çevreye faydalı olmanın yanında çöp sahalarını ücretsiz organik gübreye çevirmenin en mantıklı yoludur. Mutfak atıkları, solucanlar için yiyecek olduğundan dolayı besin değeri yüksek organik gübre oluşturmanıza ve bunu bahçenizde kullanabilmenize olanak sağlar. Mutfak atıklarını değerlendirip kırmızı Kaliforniya solucanı beslemek suretiyle vermikompost elde etmek pratik ve çevreye uyumludur. Ayrıca hiç kirlilik oluşturmaz.

Mutfak Atıklarından Solucan Gübresi Üretmek

Solucanlar kesinlikle detaycı hayvanlar değildir. Tek ihtiyaçları olan, organik bir yiyecek, nemli bir yatak ve ılık bir ortamdır. Bu kolay ve ekonomik atık dönüşüm sisteminin ilk adımı, solucan gübresi yapacağımız kapların kapalı bir mekanda oluşturulmasıdır. Çok kısa bir süre sonra, bu küçük canlıları mufak artıkları ile besliyor olacaksınız. Bu sayede evsel atıklarınız azalacak ve toprağınızın artan kalitesini bitkilerinizdeki inanılmaz değişimlerle görebileceksiniz.

Mutfak atıklarından vermikompost üretmek için çok az bir alan yeterlidir. Mutfak artıklarınızı “siyah altın”a çevirebilmenin en iyi seçeneği kırmızı Kaliforniya solucanlarıdır. Günlük olarak kendi vücut ağırlıkları kadar yiyebilen bu canlıların atıkları bitkiler için zengin bir organik gübredir.

Vermikompost üretim Kapları Hazırlamak

Bu küçük arkadaşlar yardımıyla organik gübre yapmak için küçük tahta bir kutu yapabilir ya da basit plastik bir kutuya bir kaç düzenleme yaparak kullanabilirsiniz. Tahta bir kutu ya da plastik bir kutuyla başlayın. Bu işlem için hazır satılan bir solucan gübresi üretim kiti de alabilirsiniz. Fakat bu evinizde bulabileceğiniz diğer alternatiflere göre daha masraflı olacaktır. Evde solucan gübresi üretiminde kullanılacak her 450 gr malzeme için ortalama olarak 0,1 m2 alana ihtiyacınız olacaktır.

Bir sonraki adım, solucanlar için yatak hazırlamak. Solucanlar, karanlık, ılık ve nemli alanları severler. Ayrıca hazırlayacağımız yatağın yumuşak olması için nemli paçalanmış gazete kağıdı, saman ya da yaprak kullanmalıyız. Kabın alt kısmını 15 cm olacak kadar seçtiğimiz malzeme ile dolduralım.

En ideal kap, yiyecek atıklarına, solucanlara ve hazırlayacağımız yatağın sığması için 20-30 cm derinliğinde olmalıdır. Evde ya da seçtiğiniz her hangi bir yerde yapacağınız vermikompost işlemi için kullanacağınız kabın hava deliklerinin olduğundan emin olun.

Kırmızı Kaliforniya Solucanları İçin Yiyecek Seçimi

Solucanlarınızı beslerken bilmeniz gereken bir kaç şey:
Solucanlar yiyecekleri biraz bozulmuş (fermente olmuş) hatta küflü severler. Yiyecek artıkları eğer küçük parçalar halindeyse solucanların yemesi daha kolay olur. Sert sebze ve meyveleri iki santimlik küpler halinde keserek kaba yerleştirin. Marul gibi hafif maddeler solucanlar tarafından daha kolay sindirilerek atığa dönüştürülür. Solucanları, süt ürünleri, et ve fazla yağlı yiyeceklerle beslemeyin.

Kötü kokan bir kap istemiyorsanız, solucanları ne kadar beslediğinize dikkat edin. Vereceğiniz besinin miktarı solucanların sayısına ve kabın büyüklüğüne göre değişir. Küçük başlayın. Yiyecek artıklarını da çok az miktarda yatak kısmına gömün. Yiyeceğin hepsini yiyip yemediklerini bir iki günde bir kontrol edin. Eğer yemişlerse, yiyeceği bir miktar arttırabilirsiniz. Fakat çok fazla arttırmamaya dikkat edin. Solucanlar atıkları işleyerek yüzeye doğru hareket ederler. Fazla beslemeniz durumunda alt kısımda birikecek olan işlenmeyen atıklar kötü kokacaktır. Evde solucan gübresi yaparken solucan kabına göre yiyecek miktarını ayarlamak için bir kaç deneme yapmanız gerekebilir. Bir kaç hafta içerisinde yiyecek artıklarının ve yatağın çürük olduğu halde temiz koktuğunu göreceksiniz.

Solucanların işlediği atıkları alın ve sürece bir avuç solucanla yeniden başlayın. Kabınız temiz, yiyecek artıklarınız az ve yeterli,  kırmızı Kaliforniya solucanları   koloniniz de sağlıklı olduğu sürece bu döngü neredeyse sorunsuz olarak devam edecektir.

Dünya üzerinde var olan her bir birey olarak bir şekilde tarım alanlarına veya diğer canlılara zarar vermeyi görev edinmiş gibi hareket etmekten bir türlü kendimizi alamıyoruz. Daha fazla verim uğruna kullandığımız kimyasal gübre ve ilaç miktarı bir yana, toprak açısından hayati önem taşıyan canlıları bile zararlı sınıfına sokarak bizzat telef ettiğimiz yıllar çok uzak sayılmaz. Bundan birkaç yıl öncesine kadar toprak altında kendi halinde bir yaşam süren ve hiç bilmediğimiz halde toprak açısından inanılmaz gerekli oldukları anlaşılan toprak solucanlarını zararlı sınıfına koyarak kimyasal ilaçla katleden bilinçsiz insanlar şimdi solucan gübresi üretmek için çabalıyor. Evet, günümüzde toprak ve tarım açısından en faydalı canlılar olarak görülen toprak solucanlarından bahsediyorum. Torak altında açtıkları minik koridorlar ile toprağın havalanmasını ve nem dengesini sağlayan, ölmüş veya çürümeye yüz tutmuş olan bitkisel atıkları tüketerek dünyanın en kaliteli organik gübresini bulundukları toprak örtüsüne kazandıran ve tüm bunları yaparken sizden bir beklentisi olmayan yassı canlılardır toprak solucanları.

Toprak solucanları yaşayan hiçbir bitkinin köküne veya herhangi bir kısmına zarar verecek kapasitede canlılar değillerdir. Zaten dişleri olmadığı gibi canlı bir bitkiye zarar verecek herhangi bir organa da sahip değildirler. Aksine ölmüş veya yok olmaya yüz tutmuş olan organik veya bitkisel atıkları sindirim sistemlerinden geçirmek suretiyle bir çeşit organik gübre üretirler. Buna bilimsel olarak vermikompost veya halk dilinde solucan gübresi diyoruz. Yedikleri organik atıkları dışkılamak suretiyle ortaya çıkardıkları solucan gübresi, tarımsal alanların ihtiyaç duyduğu en değerli enzimleri bünyesinde barındırmakla kalmaz, aynı zamanda ürettiğimiz tarımsal ürünleri pek çok hastalığa karşı koruyan doğal antibiyotiklere sahiptir. Günümüzde belli başlı toprak solucanı türleri üzerinde yürütülen bilimsel çalışmalar ile melez bir cins  olan kırmızı Kaliforniya solucanları  üretilmiş ve bu cins, solucan gübresi (vermikompost) üretiminde kullanılmaktadır. Bu özel türü diğerlerine oranla daha değerli yapan özellikler ise; kısa zamanda üremeleri ve daha verimli bir şekilde organik solucan gübresi üretmeleridir. Kısaca kırmızı Kaliforniya solucanları tıpkı melez inek veya koyun cinslerinde olduğu gibi verim ve üreme odaklı ilerleme amacıyla ortaya çıkarılmış bir çeşit kültür solucanlarıdır. Burada tek amaç üreme hızını arttırmak ve solucan gübresi üretiminden daha fazla verim almaya çalışmaktır.

Bir işe başlamadan önce ilk olarak aklımıza gelen; ben bu işten kar edebilir miyim sorusuna karşılık aldığımız cevapların bizi tatmin etmesidir. Solucan gübresi üretiminin karlı olmasının en büyük nedeni, bu canlıları beslemek için kullanacağımız hammaddeye çok kolay hatta bedava ulaşma şansımızın olmasıdır. Daha çok büyük ve küçük baş yanmış hayvan dışkısı ve bitkilerin çürümeye yüz tutmuş yaprak, sap veya kabuklarının karıştırılması ile elde edilen ve kompost adı verilen organik bir karışım ile beslenen Kırmızı Kaliforniya solucanları, yedikleri bu karışımı dışkılamak suretiyle solucan gübresi üretirler. Solucanları besleme aşamasında kullanacağımız tüm her şey neredeyse atık sınıfına girdiği için maliyetimiz çok düşük olacaktır. İşte Kırmızı Kaliforniya solucanı yetiştiriciliğinin karlı olmasının en büyük nedenlerinden biri budur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir