Kırmızı Kaliforniya Solucanlarında Beslenme ve Üreme

solucan-yumurtasiKırmızı kaliforniya solucanları genellikle büyük işletmelerde fermente edilmiş, yani seperatörden geçmiş büyükbaş hayvan gübresi ile asit içermeyen sebze/meyve atıkları, ince talaş, bitkisel sanayi atıkları gibi maddelerin belirli oranlarda karıştırılarak hazırlanan ve kompost adı verilen organik atıklarla beslenir.

Kaliforniya solucanlarının hazırlanmış olan mamayı tüketmeleri için hazırlanan kompostun mayalanma sürecinden geçmiş ve dağılmış olması, yani çürümeye başlamış olması gerekir. Ayrıca nemli bir şekilde solucanlara verilmelidir. Solucanlar beslemiş olduğunuz solucan yatağındaki optimum sayıya ulaştıkları zaman beslenmeyi bırakabilir, bu yüzden 2m² lik bir alanda beslenmesi gereken ortalama solucan sayısı 20.000 adet olmalıdır ve en fazla 50.000 adeti geçmemelidir. Kaliforniya solucanları diğer solucanlara oranla daha dayanıklıdırlar ve üreme hızı daha fazladır, fakat güneş ışığını sevmezler ve doğrudan güneş ışığına maruz kaldıklarında ölürler. Solucanlar en fazla 40°C sıcaklığa kadar dayanabilirler, ayrıca kış aylarında yine yatak sıcaklığının 0°C derecenin altına düşmemesi gerekir.

Kırmızı kaliforniya solucanları hem erkek hem dişi üreme organlarını birlikte bulundururlar, yani çift üreme organları vardır. Uygun şartlarda, yani ılık ve nemli gece boyunca ortalama 20-25 derece sıcaklıkta  çiftleşir ve çiftleşme sırasında bol miktarda mukus salgılayarak sperm transferi gerçekleştirirler. Çiftleşme sonrasında kokonlar oluşur, kokonlar mercimek tanesi büyüklüğünde ve limona benzer. Solucanlar uygun  şartlarda bir yılda ortalama 16-20 katına kadar çoğalabilirler. Solucanların oluşturduğu kokonlardan ortalama 3 hafta içinde beyaz renkte ve 2 mm boyunda minik solucanlar çıkmaya başlar. Yumurtadan yeni çıkmış olan solucanlar ortalama 2 ay içerisinde cinsel olgunluğa ulaşır ve yavru yapmaya başlar. Ortam sıcaklığı 20-25 derecede sağlandığı sürece üremeye devam ederler. Kaliforniya solucanları ortalama 4-5 yıl yaşarlar. Yetişkin bir solucanın ortalama ağırlığı 0,8-1 gr arasındadır, ortalama günde kendi ağırlıkları kadar besin tüketirler ve kendi ağırlıklarının yarısı kadar  organik solucan gübresi üretirler.

34 Yorum

 1. Merhaba, solucanlar üredikçe miktarı sıklaşacak ve içinde bulunduğu ortamdan başka bir ortama solucan aktarımı yapmak zorunda kalacağımı anlıyorum edindiğim bilgilerden. Yanılıyor muyum? Solucanları el yordamıyla mı almalıyım ve sayısını nasıl belirlemeliyim.

  1. Evet, solucanlara optimum koşullar sağlandığı zaman sayıları 3 ay içinde iki katına çıkar. 3 ay sonra solucan gübresini hasat ederken solucanların yarısını aynı ebatlarda farklı bir yetiştirme kabına almanız gerekir. Solucanları saymanıza hiç gerek yok. 3 ay sonra göz kararı ile ikiye bölmeniz yeterlidir.

 2. İyi günler, kolay gelsin .
  Zonguldak’ta yaşıyorum . Seperatörden geçmiş büyükbaş hayvan gübresi temin etmek istiyorum . Ton olarak alacağım . Yönlendireceğiniz bir yer var mıdır ?

  1. Merhaba, çevrenizdeki büyük baş hayvan çiftliklerini araştırmanızı tavsiye ederim. Buradan göndermek mümkün değil. Nakliye ücreti çok fazla olur.

 3. Merhaba, solucanlar üreme anında kokon dediğiniz mercimek büyüklüğünde yumurta yapıyor diyorsunuz, ama gübreden solucanları ayırırken kokonlar gübrede kalmıyor mu? Bunu nasıl anlayabilirim?

  1. Merhaba, hepsini ayırma şansımız yok. Amaç gübre üretmek olduğu için bir kısmını feda ediyoruz. Buna rağmen yılda 16 kat çoğalıyorlar.

 4. Denemek için yakınımdaki iki farklı yerden birer ay arayla az miktarda solucan aldım. 1 ay sonra ilk aldığım tankta birçok beyaz yavru varken, diğer tankta hala neredeyse hiç yavru yok. Aldığım kişi bahar aylarında yavrulama olacağını söylüyor, ancak bahar olmamasına rağmen diğer tankta birçok yavru var. Durumu anlayamadım (İki tank da aynı ortamda ve sıcaklık 6-12 derece arasında değişiyor). Solucanlar sürekli üreme halinde midir, yoksa belirli dönemleri mi vardır bilgi verebilirseniz sevinirim.

  1. Ortam 15 derecenin altına inmediği sürece, solucanlar 12 boyunca üremeye devam ederler.

 5. İyi günler iyi çalışmalar, ben solucanları üretmek çoğaltmak için evde az miktarda, yaklaşık 3-5 bin adetle başlamak istiyorum. Mama olarak %70 çay posası %30 evsel atıkla beslesem olur mu? solucanların kokusu olur mu? Evde plastik kapta besleyeceğim, en alta kırpılmış gazete kağıdı koymalı mıyım? Teşekkürler kolay gelsin.

  1. Merhaba, mama olarak bahsettiğiniz karışım uygun. Koku yapmaz. Solucanları kompost içinde gönderdiğimiz için yatak hazırlamanıza gerek yok.

 6. Solucan üreme konusunda bilgi veren bazı sitelerde 8 solucanın 6 haftada 1500 adete ulaştığı söylenmekte. Bunun gerçeklik payı nedir? 100 solucan ile başladığımda yıl sonunda dediğiniz gibi yaklaşık 1600 solucana mı sahip olurum. Yoksa onların söyledikleri gibi ütopik bir rakamla karşılaşır mıyım ? Cevap verirseniz çok mutlu olurum.

  1. Merhaba, 1.000 adet solucan 1 yıl sonunda 16.000 adet olur. Bu değer 25 katına kadar çıkabiliyor, ancak 12 ay boyunca hiç hasat yapmamanız lazım. Sık hasat yapmak yumurta ve yavru kaybına sebep olur. 1.000 adet solucanı 1 tonluk ibc su tankının bir köşesine koyarak 1 yıl hasat yapmadan beslerseniz 1 yıl sonunda 25.000-30.000 adet olabilir. Eğer 3 ayda bir hasat yaparsanız sayı ortalama bir yılda 16 katına çıkar.

 7. İyi günler. Ben Sivas’ta çiftliğimde hayvancılıkla uğraşıyorum. İlk etapta 50 bin adetle üretime niyetlendik. Bilgimiz çok sınırlı. Şu anda solucanları boş betonarme bir hayvan barınağında tutuyoruz. Serin havalarda içeride soba yakmayı düşünüyoruz. 15 ile 25 derece arası ısı iniş çıkışları sakıncalı olur mu? Bir de yazın Haziran – Temmuz – Ağustos ayında solucanları dış ortamda, fakat direkt güneş ışığına maruz kalmayacak şekilde tutmayı düşünüyoruz. Bu konuda ne tavsiye edersiniz? Becerebilirsek yaz başında sizden 100.000 ad. solucan alma imkanımız olur mu? Okuduğum kadarıyla başka ülkelerden de solucan getirilip , california solucanı olarak satılıyor, fakat fazla verim alınamıyor ve gübre kalitesi düşük oluyormuş.

  1. Merhaba, ortam sıcaklığında yaşanan geçici değişimler kompost içindeki sıcaklığı etkilemez. Önemli olan solucanların yaşadığı kompost sıcaklığıdır. Açık alanda solucan gübresi üretimi yapmak risklidir. Bizim gibi şirketlerden solucan satın almaya dikkat ederseniz solucan ırkı konusunda sorun olmaz. Şirketler 3 kuruş için itibarını sarsmak istemez. Maalesef her sektörde olduğu gibi buradan nemalanmak isteyen dolandırıcılar var.

 8. Selam, Antalya’dan yazıyorum 3 metre kare içinde 25.000 solucan var. 3 ay oldu yavrular neredeyse 50.000 kadar var. Seperatörden geçmiş 3 ay fermente olmuş gübre ve 1 ay kapalı alanda marul, elma, armut turu meyvelerle karıştırıp 20 günde bir veriyorum. 20 ile 25 derecede tutuyorum. Ayrıca ortamın nemli olması için makine taktırdım. Öğüterek un haline getirdiğim yumurta kabuğunu ve cay posasını üstlerine serpiyorum. Yavruları daha hızlı yetiştirebilmem için önerilerinizi bekliyorum.

 9. Merhaba, solucanlar için en verimli gübrenin alınabilmesi için gereken en ideal mamanın taze hayvan gübresiyle yapılan mama olduğunu okudum. Taze hayvan gübresi mama için olmazsa olmaz bir şey midir? yani bu olmadan, sadece bahsettiğiniz diğer organik besinlerle (çay posası, asitsiz bitki ve meyve artıkları vs) yapılan mamalar kesin olarak etkisiz mi olacaktır yoksa az etkili mi olacaktır?

 10. Merhaba bol kazançlar ben buyuk bas hayvancılıkla uğrasıyorum bende bu işi yapmak istiyorum çünkü yıllık 150 ton kadar hayvan gubresi var ama anlamadigim seperetor dediğimiz tam olarak ne oluyor taze hayvan diskisi solucanlari zarar verirmi

  1. Merhaba, büyükbaş hayvan gübresinin seperatörden geçmesi demek sıkılarak sıvı kısmıyla katı kısmının ayrılması demektir. Taze büyükbaş hayvan gübresi fermente olmadığında solucanlara zarar verir.

 11. iyi günler …
  1)şeker fabrikalarının atığı olan şeker pancarı parçalarını separatör den geçmiş inek gübresi le karıştırıp vermek uygun mudur… uygunsa hangi oranda vermeliyim..
  2-) inek gübresi yerine at gübresi kullanabilir miyim..

  1. Merhaba,
   1-Şeker pancarı küspesini separatör gübresi ile karıştırıp fermente ederek kullanabilirsiniz. Oran olarak %30 oranında şeker pancarı küspesi katmanız uygun olacaktır.
   2-At gübresini de fermente ederek kullanabilirsiniz.

   1. pardon…ben şeker pancarı parçalarını sordum…küspe değil..o farklı bir ürün..pancar parçaları da aynı yöntemlemi yapılacak

 12. merhabalar kolay gelsin
  solucan gübresi işine yeni başladım
  yaklaşık 10 000 solucanım var
  seperatörden çıkmış hayvan gübresi ve evsel atıklar veriyorum
  solucan gübresinin rengi siyah renkte mi olur?

 13. 1) mamanın karbon azot dengesi uygun olmalıdır demiştiniz…bu uygun oranın rakamı nedir..ve bu oranı nasıl ölçebiliriz…neyle ölçebiliriz ..
  2)sıvı gübre üretimi için kullanılan hidrodinamik kavitasyon yöntemi nedir…nasıl yapabiliriz..
  saygılarımla

  1. Merhaba,
   1-İdeal karbon:azot oranı 25-35:1 olarak kabul edilir.Oranı ayarlamak için katacağınız ham maddelerin karbon azot oranları zaten bellidir. kattığınız maddelerin içeriğini ayarlayarak ortalama bir değer yakalayabilirsiniz. Örneğin hayvan gübresi oranı 20:1, saman 100:1,yapraklar 50:1, meyve atıkları 35:1, mukavva 350:1 dir.
   2-Belirtmiş olduğunuz teknolojiyi yapamazsınız ancak satın alabilirsiniz, maliyet gerektirir.

   1. hidrolik kavitasyon teknolojisini nerden ve nasıl satın alabilirim..o konuda bilgi verebilirmisiniz

    1. Merhaba, bu teknolojiyi satın alan bir firmanın yurt dışından getirttiğini biliyorum sanırım ülkemizde yok.

 14. Solucan almak icin gorustugumuz yer bize çay posası vermeyin kimyasal gubre kullanıldığı için solucanlar yemiyor dedi bu ne derece doğru. Bide idrardan aşınmış hayvan gübresini beklemeden fermante etmeden yemleme yapabilirmiyiz yapamıyorsak fermantasyon suresini nasıl kisaltabiliriz…

  1. Merhaba, çay posası üreme açısında verilmesi tavsiye ediyoruz, belirtmiş olduğunuz konuya katılmıyoruz. Biz verdiğimizde gayet iyi bir şekilde tüketiyorlar. Hayvan gübresi mutlaka fermente edilerek verilmelidir. Seperatörden geçmiş hayvan gübresi ortalama 1-1.5 ay içinde fermente olur.

 15. Mrb iyi günler ben 100 bin adet solucan almayı düşünüyorum ama aklımda bir soru kaldı cay posısı verilmesse kalite düşermi birde petmezle suyla karıştırdımızda solucanlara zararı olurmu

  1. Merhaba, çay posasını solucanlar çok sevdiği için üremede çok faydası olduğu için öneriyoruz.Pekmezin suyla karıştırılarak verilmesinde herhangi bir sıkıntı olacağını sanmıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir