Kırmızı Kaliforniya Solucanları Nasıl Ayırt Edilir ve Sayımı Nasıl Yapılır?

Türkiye de Eisenia Foetida (Kırmızı kaliforniya solucanı) yerine benzerliklerinden dolayı Eisenia Hortensis (Avrupa kırmızı solucanı) solucanları satıldığı yada satılabileceği düşüncesiyle gerçek kırmızı kaliforniya solucanı nasıl ayır edilir? Her iki solucan, solucan gübresi üretiminde kültür solucanı olarak kullanılabilir, ancak farklılıklar nelerdir?

Eisenia foetida birçok nedenden ötürü mükemmel bir kompost solucanıdır. Yetişkin bir kırmızı kaliforniya solucanı ortalama 0,8 gramlık ağırlığa sahiptir. İyi koşullarda her hafta otalama iki yumurta kokonu bırakır. Her bir yumurta kokonundan ortalama 2-3 yavru solucan çıkar. Kırmızı kaliforniya solucanı, aynı zamanda çok çeşitli hava koşullarına karşı dayanıklıdır. Bu önemli bir konudur, çünkü bazen solucanların besleme kapları sıcak havalarda çok sıcak veya soğuk havalarda neredeyse dondurucu olabilir. Dahası, farklı nem seviyelerine tolerans gösterebilirler. Eisenia foetida solucanları yüzey solucanlarıdır, besleme kabının üstünde beslenir ve yiyecek boyunca yukarıya doğru ilerler. Bu, solucanları beslemeyi kolaylaştırır ve solucanlar ile solucan gübresini kolaylıkla ayırmaya yardımcı olur. Ayrıca eisenia foetida solucanları mutlu olduğu ortamda solucan besleme kabından asla kaçmaz.

Eisenia hortensis  genelde Avrupa kırmızı solucanı olarak satılmaktadır. Eisenia hortensis cinsi bir solucan yetişkin safhasında 1.5 gramlık bir ağırlığa sahiptir. Eisenia hortensis, haftalık yetişkin başına 0.8 yumurta, yumurta başına 1 yavru üretir. Eisenia hortensis solucanları kırmızı kaliforniya solucanlarına göre  çok daha yavaş çoğalmaktadır. Eisenia hortensis solucanı kırmızı kaliforniya solucanına göre yetişkin hali biraz daha büyüktür. En büyük farklardan biri,  Eisenia hortensis yataklara daha derine girme eğiliminde olması ve herhangi bir derinlikte bulunabilmesidir. Eisenia hortensis solucanın dezavantajları, daha yavaş çoğalması, daha kısa ömürlerinin olması, çevre koşullarına duyarlı olmasıdır.

Gerçek kırmızı kaliforniya solucanları labaratuvar ortamında mikroskop incelemesiyle segment sayıları ve clitellium halkasının segmentleri incelenerek ayırt edilebilir daha basit yolu üreme miktarı, büyüklükleri, tükettikleri mama miktarları kontrol edildiğinde ayırt edilebilmektedirler.

Kırmızı Kaliforniya Solucanı Sayımı Nasıl Yapılır?

Solucan gübresi üretimi yapan üreticilerin yada kırmızı kaliforniya solucanı siparişi verecek olanların en çok merak ettiği konulardan biri solucan sayımının nasıl yapıldığıdır. Birçok işletme solucan sayımını teker teker sayarak yapar fakat büyük çaplı sayım yapmanın en kolay yolunu açıklayacak olursak, kırmızı kaliforniya solucanları yüzeye yakın yaşadıklar için ve devamlı üstten yemlendikleri için alt kısımlarda yem olmadığı sürece, solucan kabınızın yem verilen üst kısmında mamanın olduğu yerde olurlar ve sayım yapılacağı zaman bu kısım mamayla beraber ışıklı olan bir alana alınır.

Kırmızı kaliforniya solucanları ışıktan kaçtıkları için yüzeyden süpürerek mama alınmaya başlanır, ta ki solucanlar çıplak kalana kadar, daha sonra uygun küçük bir kap seçilir, ardından bu çıplak kalan solucanlardan kabı dolduracak kadar solucan kaba konulur ve solucanlar sayılır, ortalama kabın bin solucanla dolduğunu kabul edersek kalan solucanların da kaç kaba sığdığını teker teker kabı doldurulup hesaplanır. Örnek 15 kap solucan var diyelim 15×1000=15000 solucan saymışız demektir. Bu sayılan solucan sayısından  %5 hata payı da düşerek müşteriye hata yapmadan solucanlar doğru olarak yollanmış olunur.

Solucan sayımı yapılırken en çok dikkat edilmesi gereken konu, her sayım yapılacak grup solucan için, her sayımda aynı solucan sayım kabını kullanıyor olsanız bile mutlaka numune alıp tekrar solucan sayısını kontrol etmek olmalıdır. Çünkü hep aynı solucan sayım kabını kullansanız da koloniler arasında boyut farkı olabileceği için mutlaka farklılıklar çıkabilmektedir. Yani bir grupta aynı solucan kabında 1000 solucan çıkarken, başka bir grupta solucanlar 950 adet çıkabilir.  Sayım yapılırken mutlaka koloni ortalaması alınmalı ve %5 hata payı ilave edilerek müşteriye gönderilmelidir.

2 Yorum

  1. Merhaba
    Kaliforniya solucanından almak istiyorum.İlk olarak evde besleyerek başlamayı düşünüyorum. 1 yıl sonra da ortak tesis kuracağız.Bu amaçla evde (kömürlükte) ne kadarla başlamalıyım, fiyatı, bana ulaştırılması gibi konularda bilgilendirir misiniz.
    Saygılarımla.

    1. Merhaba, Metre kareye başlangıçta 10-15 solucan gelecek şekilde alacağınız solucan adedini hesaplama yapabilirsiniz. Bizim tavsiyemiz tecrübe kazanmak adına 50-100 bin arası solucanla başlamak. Solucanların nasıl yollandığı konusunda yandaki linke tıklayarak görsel olarak bilgi alabilirsiniz. https://www.youtube.com/watch?v=m_JEY_G_Yik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir