Solucan Maması Olarak At ve Koyun Gübresi Kullanılır mi?

Solucan gübresi üretiminde merak edilen konulardan biride solucan maması olarak at gübresi, koyun gübresi, tavuk gübresi gibi gübreler kullanılabilir mi? Bu konuda bilgi verecek olursak, ilk olarak at gübresine değinecek olursak, solucan gübresi üretiminde kullanılabilen oldukça kaliteli bir mama çeşididir. Solucanlar taze at gübresine aşırı derecede ilgi gösterir, mesela solucan yatağınızın bir köşesine denediğinizde göreceksiniz ki solucanlar oraya üşüşmüş ve ilgi göstermiş olacaktır

Fakat bu şekilde kullanılması pek uygun değildir, sonuçta taze at gübresi zararlı mikroorganizma içerebilir aynı zamanda taze olarak solucan yataklarına verildiğinde oldukça yüksek bir ısı yayabilir bu yüzden bu şekilde kullanılması uygun değildir. Belli bir fermentasyon yani kompostlama işlemine tabi tutulduktan sonra rahat bir şekilde kullanılabilir. Diğer bir konuya değinecek olursak koyun gübresi de oldukça kaliteli bir solucan mama çeşididir fakat koyun gübresi de belli bir fermentasyon ve yıkama işlemine tabi tutulduktan sonra kaliteli bir solucan maması olarak kullanıla bilir.

Diğer bir konuya değinecek olursak tavuk gübresi çok tercih edilen bir solucan mama çeşidi değildir. Bunu sebebi içeriğinde bol miktarda amonyak ve inorganik tuz olması sebebiyle oldukça asidik bir yapıya sahiptir. Bu özelliğinden dolayı çok iyi bir kompostlama ve fermantasyon işlemine tabi tutulduktan sonra düşük oranlarda ancak kullanılabilir. Fakat genelde tercih edilmeyen bir mama çeşididir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir