Solucan gübresi çayı nasıl yapılır?

Solucan gübresi çayını bitkileriniz çok sevecekler ve solucan gübresi çayı ile toprağınızı suladığınız da toprağınıza çok besleyici bir etki yapacaktır. Solucan gübresi çayı ile yetiştirdiğiniz bitkilerin büyümesine ve çiçek açmasına hayran kalacaksınız.

1-20 litrelik bir kovayı su ile doldurun: Mümkünse yağmur suyu kullanabiliyorsanız daha iyi olur yada çeşmeden doldurduğunuz suyu bir gün beklettikten sonra kullanın. Yani klor olmayan su olmasında fayda var çünkü belediyenin klorlu olan suyu faydalı mikroorganizmaların ölmesine sebep olabilir.

2Mısır şurubu veya pekmezi suya ilave edin: Bu mısır şurubu mikroorganizmaların yiyecek olarak kullanacağı besin kaynağı olacaktır melası kovaya eklemeden önce küçük bir hacimde (yarım bardak gibi) sıcak suda eritebilirsiniz. Bu hava kabarcıklarının potansiyel olarak engellenmesini önler.

3-Solucan gübresini kovaya koyun: Yaklaşık 2-3 kg solucan gübresini külotlu çorap tarzı bir şeyin içine koyun ve düğümleyip suyun içine yerleştirin. Çorabın düğümlü ucu asılı bırakılabilir veya batırabilirsiniz. Böylece gübre dolu çorap yükselen kabarcıkların üstünde bulunacaktır.

4-Bir akvaryum pompası kullanAkvaryum pompasının hava hortumunu kovaya koyun ve tabanda kalmasını sağlayarak kabarcıkları suyun içine havalandırılacak şekilde takın.

5-Akvaryum pompasını 24 saat çalıştırarak köpürmesini sağlayınKabarcık yoksa zaman zaman karıştırmaya çalışın, karıştırarak mikroorganizmalara zarar vereceğinden endişelenmeyin çünkü kovanın altındaki hava pompasının hortumu, çayların sürekli karışmasına neden olur. Bu yüksek verimli çay elde etmek için en iyi yoldur

6-Yüksek verimli çay üretmek için mikroorganizmaların çoğalmalıdır: Solucanın sindirim sistemindeki oksijene bağımlı mikroorganizmalar bitkiler için iyi mikroorganizmalar dır. Kötü mikroorganizmaları oksijen öldürür. Çayın havalanması iyi mikroorganizmalar için canlılık, üreme, büyüme sağlar. Havalandırma kötü mikroorganizmaların varlığını veya büyümesini bastırmaya yardımcı olur. Solucan gübresi çayını yararlı mikroorganizmaları kaybetmemek için en geç 48 saat içinde kullanmalıyız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir