Organik Solucan Gübresi Üretim Aşamaları

organik-solucan-gubresiOrganik solucan gübresi üretimi işine gönül vermek isteyen ve bu işe nasıl başlarım ve tecrübe kazanırım diyenler için solucan gübresi üretmek için neler yapılmalı sırasıyla açıklayacağız.

1. İlk olarak Kırmızı kaliforniya Solucanları için bir solucan kabı edinmelisiniz. Oluşturacağınız solucan kabına gerek hazır olarak satılan solucan evlerinden alarak yada maliyeti düşük olsun diyorsanız kendi hazırlayacağınız bir solucan kabıyla bu işe başlayabilirsiniz. Kendi oluşturacağınız solucan evi ahşap yada plastik olabilir. Solucan kabınız isterseniz birkaç katlı yapabilirsiniz, ki zaten hazır olarak satılanlar bu şekilde satılmaktadır. Solucan evini eğer dışarıda bir yere kuracaksanız solucanları sıcaktan korumak için gölge bir yere, ayrıca kış aylarında soğuktan korumak için kuytu bir yer seçmeniz mantıklı bir seçim olacaktır.

2. Solucan evinizi hazırladıktan sonra sıra edinmiş olduğunuz kırmızı kaliforniya solucanlarını solucan evine koymaya geldi. İlk olarak solucanları solucan evine koyarken bir yatak hazırlamanız gerekecektir. Koyacağınız yatak malzemesi renksiz gazete kağıdı parçaları, saman, küçük parçalara bölünmüş kartonlardan oluşabilir. Daha sonra hazırlamış olduğunuz yaklaşık 10 cm’lik yatak malzemesini ıslatarak nemlendirin ve biraz toprak serpin, zamanla hazırlamış olduğunuz yatak malzemesi solucanlar için bir besin maddesine dönüşecektir. Daha sonra solucanları hazırlamış olduğunuz kaba, size yemiyle beraber gelen solucanları koyun, solucanları en az haftada 2 kere olacak şekilde evinizden çıkan meyve sebze atıkları, çay posası, karton, renksiz gazete kağıdı, yumurta kabuğu, muz ve kavun kabuğu gibi atıklarla besleyebilirsiniz. Yalnız bu tür atıkları beslerken küçük parçalara ayırarak solucanlara vermek hem atıkların çabuk çürümeleri açısından, hemde solucanların atıkları çabuk tüketmeleri açısından iyi olacaktır. Ayrıca solucanlara soğan, sarımsak ve portakal kabuğu gibi asitli yiyecekler vermekten kaçının.

3. Solucanlar ortalama uygun koşullarda haftada ortalama 2-3 kokon üretir ve bu kokonlardan en az 1 adet solucan yavrusu çıkar. Solucanlar devamlı çoğaldığı için kalsiyum ihtiyacı doğacaktır; bunu da çiğ yumurta kabuklarını ufalayarak solucanlara vermek suretiyle karşılayabilirsiniz. Solucanlar nemli ortamları sever, bu yüzden özellikle yaz aylarında buharlaşma çok olduğundan dolayı solucan kabınızı su serperek nemlendirmeniz gerekecektir, fakat fazla su vererek solucanları boğulmasına sebep olmamalısınız. Eğer solucanları hayvan gübresi ile besliyorsanız taze hayvan gübresi vermekten kaçının, çünkü taze hayvan gübresi içindeki idrar asidik yapıda sebep olduğu için solucanlar için zararlıdır. Ayrıca taze hayvan gübresi yanma sırasında özellikle alt kısımlarda solucanları öldürecek derecede ısı çıkarabileceği için solucanların özellikle yaz aylarında ölmelerine sebep olabilirsiniz.

4. Kırmızı kaliforniya solucanlarının daha çok organik solucan gübresi üretmesini istiyorsanız, bu tamamen sizin elinizde olan bir şey, solucanlara ne kadar iyi bakarsanız ve kadar isteklerine cevap verirseniz o kadar verim alırsınız. Kırmızı kaliforniya solucanlarının en çok yemeyi sevdiği ve en çok ürediği ortam sıcaklığı 20 derecedir. Eğer bu sıcaklık ortamında solucanları tutup zamanında ve aç bırakmadan yemleme yaparsanız maksimum verim alırsınız. Solucanlar ağırlıklarının yaklaşık olarak yarısı kadar her gün solucan gübresi üretebilir ve ayrıca bir yılda 20 katına kadar çoğalabilir.

12 Yorum

 1. Fındık koçanı ve mısır slajı versek ufalanmış şekilde faydasını görür müyüz?

  1. Evet bunları hayvan gübresi ile karıştırıp fermente ederseniz verebilirsiniz, ancak slaj kesinlikle tuzlu olmamalıdır. Bazen slaj depolanırken üzerine bol miktarda tuz serpiyorlar. Buna dikkat edin.

 2. Ben yemekleri için midye kabuğu düşündüm onları parçalayip un haline getirdikten sonra verebilirmiyiz

 3. En fazla ne kadar anaparayla bu işe başlayabilirim? Çok büyük bir maliyetin altına girmek istemiyorum. Zira zarar edebilme riski var. Yine de bir yerden başlamak da istiyorum. Minimum ne kadar ücret bana yeterli olur?

 4. İyi günler;
  Ben çok küçük çaplı başlayıp büyütme peşindeyim. Koku sorunu olması yüzünden hayvan gübresi kullanmam sorun olacaktır. Bu sebeple solucan sayımı çoğaltıp ticarete dönüştürebilecek hale gelene kadar solucanları evsel atıklarla (asit içerme diklerine dikkat ederek) örneğin; çay posası, yumurta kabukları vs. İle ve düşen ağaç yaprakları ile besleyebilir miyim?
  Teşekkürler.

  1. Kesinlikle besleyebilirsiniz; http://www.kirmizikaliforniyasolucani.org/kaliforniya-solucanlari-evsel-atiklar-ile-nasil-beslenir-ozet/

 5. Merhaba, üretilen her bir tank solucan gübresinin değerlerini nasıl analiz edebilirim. Bunu kedim yapabilir miyim? Yada dışarıda test ettirebilir miyim? Bunu yapan kurumlar var mı? Teşekkürler.

  1. Merhaba, eğer AR-GE çalışması yapmıyorsanız her bir tankı analiz etmenin bir anlamı yok. Aynı mama ile beslenen tüm solucanlar aynı kalitede solucan gübresi üretir. Solucan gübresini tarım laboratuvarları analiz ediyor.

 6. Ben apartmanda dairede başlangıç için hem de ek gelir olarak yapmak istiyorum. Sizce bu mümkün müdür? Bana yardımcı olursanız sevinirim.

  1. Merhaba,hobi amaçlı ve küçük çaplı denemek için yapabilirsiniz.Detaylı bilgi almak için bizi arayabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir