Kırmızı Kaliforniya Solucanlarında Beslenme ve Üreme

solucan-yumurtasiKırmızı kaliforniya solucanları genellikle büyük işletmelerde fermente edilmiş, yani seperatörden geçmiş büyükbaş hayvan gübresi ile asit içermeyen sebze/meyve atıkları, ince talaş, bitkisel sanayi atıkları gibi maddelerin belirli oranlarda karıştırılarak hazırlanan ve kompost adı verilen organik atıklarla beslenir.

Kaliforniya solucanlarının hazırlanmış olan mamayı tüketmeleri için hazırlanan kompostun mayalanma sürecinden geçmiş ve dağılmış olması, yani çürümeye başlamış olması gerekir. Ayrıca nemli bir şekilde solucanlara verilmelidir. Solucanlar beslemiş olduğunuz solucan yatağındaki optimum sayıya ulaştıkları zaman beslenmeyi bırakabilir, bu yüzden 2m² lik bir alanda beslenmesi gereken ortalama solucan sayısı 20.000 adet olmalıdır ve en fazla 50.000 adeti geçmemelidir. Kaliforniya solucanları diğer solucanlara oranla daha dayanıklıdırlar ve üreme hızı daha fazladır, fakat güneş ışığını sevmezler ve doğrudan güneş ışığına maruz kaldıklarında ölürler. Solucanlar en fazla 40°C sıcaklığa kadar dayanabilirler, ayrıca kış aylarında yine yatak sıcaklığının 0°C derecenin altına düşmemesi gerekir.

Kırmızı kaliforniya solucanları hem erkek hem dişi üreme organlarını birlikte bulundururlar, yani çift üreme organları vardır. Uygun şartlarda, yani ılık ve nemli gece boyunca ortalama 20-25 derece sıcaklıkta  çiftleşir ve çiftleşme sırasında bol miktarda mukus salgılayarak sperm transferi gerçekleştirirler. Çiftleşme sonrasında kokonlar oluşur, kokonlar mercimek tanesi büyüklüğünde ve limona benzer. Solucanlar uygun  şartlarda bir yılda ortalama 16-20 katına kadar çoğalabilirler. Solucanların oluşturduğu kokonlardan ortalama 3 hafta içinde beyaz renkte ve 2 mm boyunda minik solucanlar çıkmaya başlar. Yumurtadan yeni çıkmış olan solucanlar ortalama 2 ay içerisinde cinsel olgunluğa ulaşır ve yavru yapmaya başlar. Ortam sıcaklığı 20-25 derecede sağlandığı sürece üremeye devam ederler. Kaliforniya solucanları ortalama 4-5 yıl yaşarlar. Yetişkin bir solucanın ortalama ağırlığı 0,8-1 gr arasındadır, ortalama günde kendi ağırlıkları kadar besin tüketirler ve kendi ağırlıklarının yarısı kadar  organik solucan gübresi üretirler.

8 Yorum

 1. Merhaba, solucanlar üredikçe miktarı sıklaşacak ve içinde bulunduğu ortamdan başka bir ortama solucan aktarımı yapmak zorunda kalacağımı anlıyorum edindiğim bilgilerden. Yanılıyor muyum? Solucanları el yordamıyla mı almalıyım ve sayısını nasıl belirlemeliyim.

  1. Evet, solucanlara optimum koşullar sağlandığı zaman sayıları 3 ay içinde iki katına çıkar. 3 ay sonra solucan gübresini hasat ederken solucanların yarısını aynı ebatlarda farklı bir yetiştirme kabına almanız gerekir. Solucanları saymanıza hiç gerek yok. 3 ay sonra göz kararı ile ikiye bölmeniz yeterlidir.

 2. İyi günler, kolay gelsin .
  Zonguldak’ta yaşıyorum . Seperatörden geçmiş büyükbaş hayvan gübresi temin etmek istiyorum . Ton olarak alacağım . Yönlendireceğiniz bir yer var mıdır ?

  1. Merhaba, çevrenizdeki büyük baş hayvan çiftliklerini araştırmanızı tavsiye ederim. Buradan göndermek mümkün değil. Nakliye ücreti çok fazla olur.

 3. Merhaba, solucanlar üreme anında kokon dediğiniz mercimek büyüklüğünde yumurta yapıyor diyorsunuz, ama gübreden solucanları ayırırken kokonlar gübrede kalmıyor mu? Bunu nasıl anlayabilirim?

  1. Merhaba, hepsini ayırma şansımız yok. Amaç gübre üretmek olduğu için bir kısmını feda ediyoruz. Buna rağmen yılda 16 kat çoğalıyorlar.

 4. Denemek için yakınımdaki iki farklı yerden birer ay arayla az miktarda solucan aldım. 1 ay sonra ilk aldığım tankta birçok beyaz yavru varken, diğer tankta hala neredeyse hiç yavru yok. Aldığım kişi bahar aylarında yavrulama olacağını söylüyor, ancak bahar olmamasına rağmen diğer tankta birçok yavru var. Durumu anlayamadım (İki tank da aynı ortamda ve sıcaklık 6-12 derece arasında değişiyor). Solucanlar sürekli üreme halinde midir, yoksa belirli dönemleri mi vardır bilgi verebilirseniz sevinirim.

  1. Ortam 15 derecenin altına inmediği sürece, solucanlar 12 boyunca üremeye devam ederler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir