Evde Kırmızı Kaliforniya Solucanı Nasıl Beslenir?

Evde kırmızı kaliforniya solucanı besleyerek israf olacak bitkisel atıkları değerlendirip, evinizdeki süs bitkileri yada bahçenizde yetiştireceğiniz organik sebzeler için solucan gübresi üretebilirsiniz.

Evde bu muhteşem canlılar yardımı ile organik gübre üretmek için bize lazım olanlar; solucan besleme kabı ve kırmızı kaliforniya solucanları dır. Solucan besleme kabınız tahta yada plastik olmalıdır. Metal yapıdaki kaplar aşırı mineral salgılar ve solucanlara zarar verebilir. Solucanlar devamlı nemli ortama ihtiyaç duyacakları için tahta besleme kabı zamanla nemi emerek çürüyebilir, biz bu yüzden plastik olmasını tavsiye ediyoruz.  Eğer ahşam kap tercih ediyorsanız içine naylon sermek çözüm olabilir. İkinci dikkat edilmesi gereken konu, ırkı bozulmamış gerçek kırmızı kaliforniya solucanı tedarik etmeniz olacaktır. Bizim internet sitemizden satın alacağınız solucanlara biz bu konuda garanti veriyoruz. Zaten almış olduğunuz solucanlar normal şartlarda besleme kabınızda durmuyorlar ise gerçek kırmızı kaliforniya solucanı olmama ihtimali yüksektir. Solucanların kaptan kaçmasına neden olan olağan dışı nedenler ise; aşırı nem ve iyi fermente edilmemiş mama dır.

Kırmızı kaliforniya solucanları için besleme kabı nasıl yapılır?

Solucan besleme kabınızı kendi imkanlarınızla yapabilirsiniz. Ben nem oranını ayarlarım, fazla kaçırmam diyorsanız, size lazım olacak olan sadece solucan sayısına bağlı renkli bir plastik kap olacaktır.

Fakat daha detaylı; hasat işlemini otomatik yapabilen bir kap istiyorsanız, üç adet aynı boyutta plastik kaptan solucan besleme evi yapabilirsiniz. Bu üç adet plastik kaptan ilk olana hiçbir işlem yapmıyoruz. Bu kap solucan gübresi içinde biriken nemin süzülerek birikeceği kap olacak ve en alt katta olacak. Daha sonraki iki ve üçüncü plastik kapların altlarına ve yanlarına delikler açıyoruz. Yanlara (üst kısımlara doğru) açmış olduğumuz delikler sayesinde üst kapağı kapattığımızda solucanlar hava alacaktır.

İkinci kutu için Altlara açılan deliklerin amacı,  solucanların bulunduğu ortamdaki fazla nemin aşağıya süzülmesini sağlamaktır. Üçüncü ve son plastik kabın alt tarafına açacağımız deliklerin amacı ise, ikinci kap tamamen solucan gübresi ile dolunca artık üçüncü kabı kullanacağız ve açmış olduğumuz delikler sayesinde solucanlar devamlı yüzeye doğru hareket ettikleri için üçüncü kabın içine koyduğumuz mamaya geçecekler. Böylece ikinci kapta solucan kalmayınca solucan gübresini hasat etmiş olacağız. Bu şekilde iki ve üçüncü kabın yerini devamlı değiştirerek hasat etme süreci zahmetsiz olarak devam edecek.

Solucanları beslerken nelere dikkat edilmeli?

Kırmızı kaliforniya solucanlarını beslerken tuz, asit, et ve süt ürünleri içeren yiyecekler kesinlikle vermeyin. Örneğin portakal, limon, soğan, sarımsak gibi sebze atıkları vermeyin. Bizden almış olduğunuz solucanlar zaten 10 gün yetecek kadar mama ile size ulaşacaktır. Sizin yapmanız gereken solucanları geldiği şekilde solucan besleme kabınıza koymak olacaktır. Solucanların en çok sevdiği mutfak atıklarını sıralayacak olursak; çay posası, kahve telvesi, muz kabuğu, kavun kabuğu, havuç, lahana olarak sıralayabiliriz. Bu biriktirmiş olduğumuz atıkları bir hafta bekleterek artık çürümeye başladıktan sonra solucanlara verebiliriz. Solucanları azar azar beslemek gerekir. Fazla vereceğiniz mama sineklere davetiye çıkarır. Ayrıca yemleme yaparken önce sebze-meyve atıklarını koyup üzerini 2-3 parmak çay posası ile örterseniz asla sinek ve koku olmaz. Çay posası kenarda 15 gün kadar nemli bir şekilde bekletildikten sonra verilirken, sebze-meyve atıkları 5-6 gün sonra verilebilir. Ayrıca çay posası 15 gün fermente edildikten sonra hiçbir katkı yapılmadan gönül rahatlığı ile solucan beslemek amacıyla kullanılabilir. Besleme yüzeye yayılarak 2-3 parmak kalınlığında yapılır.

Solucanların mamayı tükettiğini yüzeyin demlenmiş  pilav gibi dümdüz olmasından anlayabiliriz. Eğer solucan kabınızın yüzeyinde böyle bir görüntü oluştuysa  yemleme zamanı gelmiş demektir.

Solucanları direk güneş ışığı almayan bir yerde bakmanız gerekir. Maksimum verim almak için 15-25 derece sıcaklıktaki bir ortamda olamaları gerekir. Solucanlar sıfır derecenin altında ve 40 derece sıcaklığın üstünde ölürler. Ayrıca solucanların bulunduğu kompostun nem oranı %80 olmalıdır ve bunu anlamanın en kolay yolu; kompostu elimizle sıktığımızda elimizi ıslatmalı, fakat su damla mamalıdır. Solucanları beslerken mama içindeki çay posası oranını %50’den aşağıya  düşürmemek kabın içindeki nem oranını ayarlamak için faydalı olacaktır. Çünkü diğer vermiş olduğumuz sebzeler çürümeye başlayınca nem oranı yükselebilir, ancak çay posası ile dengelenmiş olacaktır.

23 Yorum

 1. Ağaç gövdeli bitkiler için solucan gübresi üretiminde hayvan dışkısı kullanılmasa gübre kalitesi düşer mi? Mesela zeytin için sadece sebze, çay posası kahve posası, kuru yaprak ve ince talaştan mama yaparak verim alına bilir mi? Bir yazınızda ince talaş verilebilir demişsiniz, bir yazınızda talaşı tavsiye etmemişsiniz. Mama yapımında talaş kullanalım mı? Teşekkürler.

  1. Merhaba, evsel atıklar ve çay posası ağırlıklı mama, hayvan gübresi ile hazırlanan mamadan daha kalitelidir. Çünkü evsel atıklar çok çeşitlidir. Mama, bitkisel atık bakımında ne kadar zengin (çeşitli) olursa, solucan gübresinin kalitesi o derece artar. İnce ağaç talaşı recine içermiyorsa kompost içinde kullanılır, ancak fermente süreci evsel atıklar ile aynı değildir. Çok daha uzun sürede fermente olur.

   1. solucanları alınca vereceğim menü evsel atık sebze ve meyve + çay kahve posası + yumurta kabuğu ve ince talaş. Bunların hepsi gerekli ferment süresine girecek. Talaş ham ağaç talaşı yaklaşık 3 ay ferment edeceğim, 3-4 günde bir alt üst edip ıslatacağım bu işlemi talaş kararana kadar devam edeceğim çay ve kahve posalarını nem oranları düşene kadar açık havada alt üst edeceğim, yumurta kabuklarını kurutup un haline getireceğim ve bunları çeşitli şekillerde vermeyi düşünüyorum.

    1. Merhaba, çay posası kurutulmadan %80 nemli bir şekilde 15 gün fermente edilir. Evsel atıkları 1 hafta bekletmeniz yeterli. Ağaç talaşı 3 ayı bulacaktır. Recine içermemesi önemli. Yumurta kabukları mutlaka öğütülmek zorunda değil. Parçalayıp çay posasının içine karıştırmanız yeterli.

 2. Ticari işletmeler genelde yoğun olarak hayvan gübresi kullanıyorlar. Bunun nedeni dışkının zaten sindirilmiş olarak çıkması ve bu yüzden daha kısa sürede sindirilmesiyle mi alakalı yoksa tedariği daha kolay olmasından dolayı mı? Teşekkürler.

  1. Hayvan gübresi iyi fermente edildiğinde zaten kaliteli bir organik gübredir. Solucanların sindirim sisteminden geçtikten sonra sonuçlar harika oluyor. Ayrıca çok ucuz olması ve kolay tedarik edilmesi ticari üretim için tercih sebebidir.

 3. Mantar imalatçılarından çıkan kompost mama olarak kullanılabilir mi? Eğer kullanılabilirse uygulamayı nasıl yapabiliriz? Bilgi verirseniz memnun olurum.

  1. Merhaba, kullanılıyor, ancak bizim bu konuda tecrübemiz yok. %50 taze hayvan gübresi ile karıştırıp fermente ederseniz uygun olur sanırım. Zaten istiridye mantarında kompost olarak kaynatılmış saman kullanılıyor.

 4. Selamlar,

  Taze sığır gübresi ile ilgili araştırma yaparken, bir sürü kişi gübrenin ayrıştırıcıdan (separetör) geçmiş mi geçmemiş mi olmasını istediğimi soruyor. Gübrenin sıvı / katı olarak ayrıştırılmasının bir önemi var mı? Ne şekilde kullanmalıyız? Teşekkürler.

  1. Merhaba, seperatör gübresi kalite açısından üst sınıftır. Kompost kalitesini arttırır. Eğer bulma şansınız varsa ve maliyeti uygunsa seperatör gübresi kullanmanız daha uygun. Bizim burada 1 kamyon (16 m3) fiyatı 450 TL.

 5. Tekrar Merhaba Serkan Bey

  Size daha öncede yazmıştım. Verdiğiniz cevap pek tatmin edici gelmedi. Köyde yaşamış hala daha gidip gelen biri olarak sorumu tekrar etmek istiyorum.
  Dışarıda avluda beklemekte olan hayvan gübresinin içinde mevcut solucan ve kurtcuklar zaten orayı bir yaşam mekanı yapmışlar. Bunu Kaliforniya solucanına oradaki hayvanları ayıklamadan verdiğimiz takdirde ırk bozulacak. Sizde toprak solucanlarından uzak tutun diyorsunuz zaten. Bu durumda ne gibi bir yol izlenmelidir. 15 gün bekletin demişsiniz nerede ve nasıl ki içindeki hayvanlar gitsin oradan.
  Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

  1. Merhaba, beni yanlış anlamışsınız. Dışarıda bekleyen, yanmış hayvan gübresidir. Kompost yapmak için en fazla 15 günlük taze büyük baş hayvan gübresi kullanmanız lazım. Yanmış hayvan gübresi kesinlikle kullanmıyoruz. Büyük baş hayvan çiftliklerinden seperatör gübresi satın alabilirsiniz veya ağırdan yeni çıkan taze hayvan gübresini kullanmanız lazım.

 6. Merhaba,
  Ben küçük çapta tavuk işi yapıyorum. Tavuk gübresi kalın talaşla karışık çok çıkıyor, solucan manası olarak kullanılabilir mi?

  1. Merhaba, tavuk gübresini sadece belli bir miktar kullanma şansınız var. Ayrıca oranı iyi ayarlamanız gerekiyor. Eğer tecrübeniz yoksa solucanları öldürebilirsiniz. Biz riskli olduğu için tavuk gübresini tavsiye etmiyoruz. Hammadde olarak büyük baş hayvan gübresi en ideal çözümdür.

 7. Serkan Bey,

  Cevaplarınız için çok teşekkür ederim. Tekrar kafamıza takılan veya bu işe girmek istersem eminim gene size müracaat edeceğim. Çalışmalarınızda başarılar dilerim.

 8. Merhabalar, benimde 1000 tane solucanım var, bir hafta oldu yeniler daha besleme ve sulamayı söylenenlere göre yapıyorum. Ama solucanların bir arada durma eğilimleri var, toplu olarak bir yere yığılıyor. Nedeni ne olabilir, bir sıkıntı var mı acaba? Mamaları yetersiz olduğu için olabilir mi? Teşekkürler.

  1. Merhaba, normalde mama az olsa bile var olan mamanın içine dağılmaları lazım. Bir sıkıntı olduğu kesin. İletişim sayfasında kayıtlı olan telefona resim gönderin. Bir bakalım.

 9. Sorum ulaşmadı mı yoksa? Cevizin yeşil kabukları solucan yiyeceği olarak kullanılır mı demiştim. Ayıklamada elleri tahriş ediyor, solucanlara zarar verir mi acaba? Ya da çürümüş olsa olur mu? Teşekkür ediyorum.

  1. Merhaba Gülay hanım, eğer ardı ardına yorum yazdıysanız veya aşırı imla ve yazım hatası varsa yorumunuz filtreye takılmıştır. Kesinlikle yeşil ceviz kabukları tavsiye etmiyorum. Aşırı asit içeren bitkisel atıklar solucan ölümlerine neden olur. Yeşil ceviz kabukları çok tehlikeli. Çürümüş olsa bile kullanmayın.

 10. Merhaba, solucanları satın aldığımızda, yanında mama hariç, bilgi içeren kılavuz niteliğinde basılı bir doküman oluyor mu, yoksa buradaki bilgileri mi takip etmemiz gerekiyor? Teşekkürler.

  1. Merhaba, doğrudan telefon ile destek alabilirsiniz. Eğitim videoları hazırlanıyor. Yakın zamanda yayınlanacak.

 11. Merhaba,

  Ben evde yoğurt kabında solucan beslemeyi düşünüyorum. Ancak solucanların sayısı 3 ayda iki katına çıkacak. Bu konuda 3 sorum olacak. İlk olarak, 3 litrelik yoğurt kabında ne kadar solucan beslenebilir? İkinci olarak, solucanların hep sabit sayıda kalması için ne yapmalıyım? Tek kapta aynı miktarda mama verirsem, üremeyi durdururlar mı? Son olarak, solucanların artmasını istiyorum diyelim, solucanların yarısını başka bir kaba nasıl alacağım, saymalı mıyım yoksa tahminen yarısını alsam olur mu?

  Şimdiden teşekkürler.

  1. Merhaba,

   1. Metrekareye 10 bin adet solucan bırakıyoruz. Örneğin 1.000 adet solucan beslemek için 30-50 litrelik plastik veya ahşap kaba ihtiyacınız var.

   2. Solucanların üremesini engellemeniz mümkün değil.

   3. Göz kararı ile ayırmak yeterli.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir